Geotekstiller üzerine bir inceleme ve uygulama örnekleri
The Study and application examples about geotextiles
- Tez No: 180033
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET GÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Geotekstiller, sağladıkları teknik olarak avantajlı, maliyet olarak düşük olan çözümlerleinşaat mühendisliği konulan içerisinde önemli bir yer tutmuşlardır. Yüzyılımızın ortalarında tekstilsektöründe pazar daralması ve tekstil üreticilerinin yeni pazar imkanları arayışıyla, geotekstillerinşaat mühendisliği sahasında yaygınlaşmaya başladıysa da daha sonra geleneksel inşaatmalzemelerine ve uygulamalarına alternatif olmuşlardır. Büyük gelişme ise sentetik fiberlerinkeşfiyle olmuştur.Başlangıçta sınırlı sayıda olan uygulama sahaları günümüzde çok artarak özeluygulama sahaları oluşmuştur. Geotekstiller teknik ve tasarım yönünden baş döndürücü birhızla çeşitlenirken, bu gelişmelerin son noktasının insanın hayal gücüyle ancak sınırlı olduğunusöylersek abartmış sayılmayız.Geotekstillerin uygulama sahalarının ve üretim tiplerinin tüm Dünya'da büyük bir hızlaartıyor olması beraberinde bazı sorunlarda getirmektedir. ilk akla gelenleri şunlardır:- İletişimin, geotekstillerdeki yeniliklere paralel olarak genleşememesi gerekuygulayıcılar gerekse tasarımcılar tarafından yetersiz bilgilenmeyi beraberinde getirmektedir.- Ülkeler arasında ortak standartlar oluşturulamamakta. ülkeden ülkeye hatta bazenaynı ülke içinde dahi aynı tıp uygulamalar için farklı standartlar olabilmektedir. Deneyyöntemlerindeki farklılıklar sonuçların değerlendirilmesini güçleştirmektedir.- Çok fazla miktarda geotekstillerle ilgili terim yada isim oluşmaktadır. Birbirindenbağımsız olarak üretilen ürünler için üreticiler farklı isimler kullanmaktadır. Bu da bilgilenmeyiyavaşlatmaktadır. Ülkemiz açısından konuyu ele aldığımızda geotekstillerle ilgili terimlerin pekçoğunun henüz Türkçe karşılıkları bulunmamaktadır.Tezimiz kapsamında ele aldığımız diğer bir konu da geotekstillerin filtrasyon maksadıylakuşanılmalarıdır. Bu amaçla geotekstil filtrelerin çalışma mekanizmaları incelenmiş, mineralfiltrelerle geotekstil filtreler teorik ve pratik olarak karşılaştırılmış ve geotekstil filtrelerin bazıkullanım sahaları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Because of their technical advantages and low cost solutions, geotextiles haveimportant place in civil engineering. Dropping market share and having necessity for newmarkets in mid 21st century, geotextiles started to penetrate into construction sector andbecome substitute for conventional construction material and applications. Bigger pace wasafter the exploration of synthetic fibers.At first, application areas were narrower but recently geotextiles have special increasingapplication fields. While unbelievable improvements of applications and designs of geotextilesare becoming varied, it is not an exaggeration to say peak of those developments are limitedwith the imagination of human mind.Increasing number of varied applications and different geotextile products all over the worldbrings some problems as follows;- Yet communication does develop parallel to innovations of geotextile, both designersand users could not get enough information about the product- International standardization was not established; for the same applications, differentstandards are constituted through different countries even within the same country.Differentiated experiment methods made it hard to evaluate results.- Too many names and technical terms were generated for geotextiles. Same productswhich have been manufactured independently have different names. That slows downto obtain information. Geotextiles in Turkey still do not have Turkish names.In the next chapter, points to pay attention while using geotexrtile in design is discussed anddifferent design methods are compared.One other subject discussed within this thesis is, the usage of geotextiles for filtration. Forthis purpose working mechanism of geotextile filters have been examined, mineral filters andgeotextile filters have been compared both theoretically and practically and some usage areasof geotextile filters have been examined.