Çanak tipi güneş enerjisi sisteminden elektrik üretiminin bilgisayar yazılımı ile takibi
The dish type solar energy system is pursuit by the computer software of electricity generation
- Tez No: 554621
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KEMAL YAKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Enerji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Energy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Artan elektrik enerji ihtiyacını karşılamak ve elektrik enerjisinin ulaştırılmasının mümkün olmadığı durumlarda alternatif olarak güneş enerjisinden elektrik üretimi kullanılmaktadır. Yenilenebilir enerji kaynağı kullanılarak FV sistemden ve Stirling motordan elektrik üretimi sağlanmaktadır. Sistemde çanak tipi yansıtıcı, güneş paneli, Stirling motor, arduino uno mikrodenetleyicisi, gerilim ve akım sensörü, bluetooth modülu, internet modülu, sıcaklık nem sensörü, android studio editöründe geliştirilmiş android arayüz yazılımı, verilerin tutulduğu web sayfası ve arduino yazılımı kullanılmaktadır. Mikrodenetleyici sayesinde okunan güç değerleri, sıcaklık ve nem bilgisiweb sayfasında kayıt altına alınmaktadır. Ayrıca Visual Studio yardımıyla yazılan C# programıyla da verilerin analizi yapılmaktadır. Aynı şekilde mobil cihazdan da okunan bu değerler kullanılan veri tabanı sayesinde saatlik olarak saklanmaktadır. Elde edilen veriler incelendiğinde motordan en fazla güç 0,7 W, fotovoltaik pilden ise 0.9 W enerji üretimi gözlenmektedir. Prototip amaçla kurulan bu sistemde elde edilen güçler yeterli düzeydedir. Sistemin verimliliği acısından kıyaslama olanağı sunan bu tez kurulum yapacak kişilere yardımcı olmaktadır. Sistem çalışma prensibi çanak tipi yansıtıcı uygun şekilde odaklanarak Stirling motorun çalışmasını sağlanmaktadır. Uygun açıyla yerleştirilen fotovoltaik panelden de elektrik üretimi sağlanmaktadır. Elde edilen veriler sayesinde web sayfasında grafikler dinamik olarak çizilip, mobil cihaz tarafından da kıyaslama yapılmaktadır. Grafiklerin görüntülenmesi istenirse yakın mesafeden istenirse internet üzerinden anlık olarak takip edilebilmektedir. Sistem verimliliği hakkında bilgi veren bu tez çalışması yapılacak yatırımlara yön verecektir.
Özet (Çeviri)
Electrical power production is used alternatively from solar energy to provide increased electrical energy needs and in impossible situations such as electrical energies can't be supplied. Electrical power production is provided from the FV system and the Stirling engine by using renewable energy sources. Dish reflector, solar panel, Stirling engine Arduino Uno microcontroller, voltage, current components, Bluetooth module, internet module, heat and humidity sensor, interface software which is developed in the android studio system, a web page which including input and Arduino software are used in the system. Read power rates providing with microcontrollers are saved on the web page including heat and humidity information. Besides, analyzing inputs(data) is made with MATLAB which written with helping of a web page. In the same form, mobile devices are saved hours by providing the user database. When the acquired data are examined, the most power from the engine is 0.7 W and 0.9 W energy production is observed from the photovoltaic battery. In this system which held for prototype aim, acquired Powers are insufficiently level. This thesis provides to compare with the efficiency of the system which helped the people to make an installation. Also, electrical productions are provided from the right placed photovoltaic panel providing with acquired data, graphics can be drawn dynamically on the web page and can be compared from mobile devices. If the graphics are wanted to show and wanted from the closed destination, it can be followed form the net momentarily. This system gives information about the efficiency of the system and shapes for investment decisions.