Gelişmiş doğal aydınlatma sistemleri ve uygulama örnekleri
Innovative daylighting systems and case studies
  1. Tez No: 180061
  2. Yazar: ÇİĞDEM ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CÜNEYT KURTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Doğal aydınlatma, tüm sınırlı ve sınırsız ortamlarda öncelikli olarak iyigörme koşullarının sağlanması için vazgeçilmez bir öğedir. Büyükoranda aydınlatma tekniğine dayalı olarak elde edilebilen iyi görmekoşulları, aydınlatma konusunun özelliklerine göre de mimari vesanatsal açıdan, bir anlamda estetik yönden başarılı görüntülersunmalıdır.Bilindiği gibi aydınlatma yapı içi ve yapı dışı konularını kapsamakta,gün ışığından ve lamba ışığından yararlanılarak yapılmaktadır. Gün ışığıile yapı içini aydınlatmada mimari tasarımın vazgeçilmez öğelerindenolan çeşitli nitelikteki pencereler ve / ya da ışıklıklar yapı kabuğundakibiçimlenişlerine göre mimariyi etkilediği gibi aydınlatma tasarımını daetkilemede temel rol oynamaktadır.(1) Çalışmanın amacı, binalardadoğal aydınlatma yöntemlerinin incelenmesi için öncelikle aydınlatmave doğal aydınlatma kavramlarının ele alınması, uygulama örneklerinindeğerlendirilmesidir.Bu çalışmada, aydınlatmanın tanımı, şekilleri, sistemleri ele alınacak;doğal ve yapay olarak ikiye ayrılan aydınlatma şekillerinden doğalaydınlatmanın kullanıldığı örnek uygulamalar incelenecektir. Buuygulamalar içinde kullanılan yeni sistemler, gün ışığından daha fazlayararlanabilme ve yapay aydınlatmayı daha az kullanmayı amaçlayansistemler ele alınacaktır.Anahtar Kelimeler : Günışığı, Aydınlatma, Doğal Aydınlatma
Özet (Çeviri)
Natural lighting is indespensable factor which provides a good vision inall limited and unlimited spaces. The best visiual conditions which hasobtained from the lighting technics, should supply successful aspectsaccording to the artistic and architectural point of view in theproperties of lighting.As it is known, lighting is include inside and outside subject ofbuildings, and also it has done with daylighting and lamp lighting. Thediverse quality of windows and / or the light fittings which were theessential elements of architectural design was to illuminate the insideof the buildings with the daylighting. These elements affects both thearchitecture and the lighting design according to the shape of thebuilding shell.The aim of the research is, first of all for examining the method ofnatural lighting in high-rise buildings to study the concept of lightingand the natural lighting systems. And also to evaluate the practicalmethods of case studies. In this research, the description, shapingand the systems of lighting will be examined. On the other hand, one ofthe lightings (natural and artificial lightings) systems called naturallighting and its case studies will be analysed. The new systems whichis used in this practices, the systems of using daylighting more anddecreasing the usage of artificial lighting will be analysed.Key Words : Daylighting, Lighting, innovative lighting