Türkiye'de çok modlu taşımacılık, AB ulaşım politikaları ve uyum sürecinin değerlendirilmesi
Multi modal transport in Turkiye, European transport policy and alignement in candidacy
  1. Tez No: 180082
  2. Yazar: CEREN BUKET
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN PAMPAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
TÜRK YE'DE ÇOK MODLU TAŞIMACILIK, AB ULAŞIM POL T KALARI VEUYUM SÜREC N N DEĞERLEND R LMES(Yüksek Lisans Tezi)Ceren BUKETGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜHaziran 2006ÖZETGünümüzün uluslararası pazar şartlarının getirdiği rekabet ortamında,rakiplerden bir adım önde olabilmek için hızlı, ekonomik ve hata kabuletmeyen sistemler geliştirilmektedir. Bu çalışma kapsamında,Türkiye'de ulaşım sistemlerinin tarihsel gelişimine genel bir bakışverilerek, bu sistemler avantaj ve dezavantajları ile genel olaraktanıtılmıştır. Çok modlu taşımacılık ve onun özellikli bir alt türü olankombine taşımacılık kavramı incelenmiştir. Avrupa Birliği ulaştırmapolitikaları genel olarak ve öncelikli hedeflerinden çok modlutaşımacılığın geliştirilmesi açısından incelenmiş, Türkiye'nin kalkınmaplanları ve Avrupa Birliği ile uyum çerçevesinde hazırladığı ulaştırmapolitikaları ve çok modlu taşımacılığın yeri kapsamındadeğerlendirilmiştir.Bilim Kodu : 1.134Anahtar Kelimeler : Çok modlu taşımacılık, kombine taşımacılık, AvrupaBirliği ulaştırma politikaları, Kalkınma planlarıSayfa Adedi : 83Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Süleyman PAMPAL
Özet (Çeviri)
MULTI MODAL TRANSPORT IN TURKIYE, EUROPEAN TRANSPORTPOLICY AND ALIGNEMENT IN CANDIDACY(M.Sc. Thesis)Ceren BUKETGAZ UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYJune 2006ABSTRACTConsidering today?s market conditions, in the name of competition,fast, economical and reliable systems are being developed. In thecontext of the study, through a general view of development history oftransportation systems in Türkiye; advantages and disadvantages ofthese systems are indicated. Multi modal and its specific typecombined transport concepts are presented. A general description oftransport policies of European Union is given and these policies areexamined in context of development of multimodal transport. Multimodal transport in the development plans prepared by Türkiye andpolicies developed for alignment procedures is examined.Science Code : 1.134Key Words : Multi modal transport, combined transport,European Union transport policy, Development plansPage Number : 83Adviser : Prof. Dr. Süleyman PAMPAL