Bazı pikolinat kompleksleri ve piridazin türevi bileşiklerin kristal yapılarının deneysel ve hesaplamalı spektroskopik yöntemlerle aydınlatılması
Illumination of the crystal structure of some picolinate complexes and pyridazine derivative compounds by experimental and computational spectroscopic methods
- Tez No: 747466
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECMİ DEGE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu tez çalışmasında literatürde rastlanmayan dört pikolinat kompleks ve dört tane de prizadin halkası içeren bileşik sentezlenmiş olup bileşiklerin moleküler ve kristal yapıları tek kristal X-ışını kırınım yöntemiyle çözülmüştür. Deneysel olarak elde edilen sonuçları desteklemek ve daha sağlıklı sonuçlar elde etmek amacıyla, Gaussian 09 paket programı içerisinde yer alan YFK hesaplama yöntemi kullanılarak, X-ışını kırınımı verilerinden elde edilen deneysel veriler, kristale ait kuramsal hesaplamalarla karşılaştırılmıştır. Kristal pakette bulunan üç boyutlu molekül içi etkileşimleri aydınlatmak için Crystal Explorer 17.5 programı kullanılarak Hirshfeld yüzey analizi çalışmaları yapılarak parmak izi haritaları elde edilmiştir. Ayrıca yine Crystal Explorer 17.5 programı kullanılarak moleküler elektrostatik potansiyel (MEP) analizi ile yapıların kimyasal aktif bölgeleri analiz edilmiştir. Sıcaklığa bağlı kütle kaybını belirlemek için, dört metal pikolinat kompleks için TGA/DTA analizleri yapılmış olup deneysel UV-Vis spektrumları kaydedilmiştir. Elde edilen bu deneysel UV-vis spektrumlarının teorik sonuçlar ile kıyaslamaları yapılıp elektronik soğurma bandları elde edilmiştir. FT-IR spektrumları kaydedilerek sentezlenen komplekslerin titreşim özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, four picolinate complexes and four compounds containing prisadine rings, which are not found in the literature, were synthesized, and the molecular and crystal structures of the compounds were solved by single crystal X-ray diffraction method. In order to support the experimental results and to obtain more reliable results, the experimental data obtained from the X-ray diffraction data were compared with the theoretical calculations of the crystal by using the YFK calculation method in the Gaussian 09 package program. Fingerprint maps were obtained by performing Hirshfeld surface analysis studies using the Crystal Explorer 17.5 program to illuminate the three-dimensional intramolecular interactions in the crystal package. In addition, using the Crystal Explorer 17.5 program, the chemical active regions of the structures were analyzed by Molecular electrostatic potential (MEP) analysis. To determine the temperature-dependent mass loss, TGA/DTA analyzes were performed for the four metal picolinate complexes and experimental UV-Vis spectra were recorded. These experimental UV-vis spectra were compared with the theoretical results and electronic absorption bands were obtained. Vibration properties of synthesized complexes were investigated by recording FT-IR spectra.