Güneş panelinden beslenen bir doğru akım motorun çalıştırılması
DC motor driving supplied with photovoltaic cell
- Tez No: 180107
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İRES İSKENDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Petrol gibi enerji kaynaklarının sınırlı olup zamanla azalması ve nükler enerjiyeolan güven problemden dolayı temiz enerjisi olarak adlandırılan güneş verüzgar enerjisine olan talep artmaktadır. Bu çalışmada, güneş enerjisini evveya sanayide kullanmak için bir dönüştürücü tasarlanmıştır. Güneş panelininçıkış gerilimi 20 volt civarındadır. Dönüştürü yardımıyla güneş paneliningerilimi 220 volta yükseltilip ve bir denetleyici yardımıyla bu seviyede sabittutulmaktadır. Elde edilen gerilim seri bir D.A. motoruna uygulanmaktadır.Motorun hız denetımı bir PIC mikrodenetleyici tarafından sağlanmaktadır.Devrenin simülasyon çalışmaları SIMPLORER 6.0 programında yapılıp eldeedilen sonuçlar deneysel sonuçlarla karşılaştırılmıştır.Bilim Kodu : 905Anahtar Kelimeler : Güneş paneli, DA motor, push-pull dönüştürücü, hızkontrolSayfa Adedi : 99Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. İres İSKENDER
Özet (Çeviri)
Due to limited capacity and decreasing of energy sources like petrol andconsidering the safety problems of nuclear energy the demand for solar andwind energies which are called as clean energy is increasing. In this study, aconverter has been designed to use solar energy in house or industry. Theoutput voltage of a solar panel is about 20 volt. The solar panel voltage isincreased to 220 V and kept constant at this value using a controller. Thisvoltage is applied to a series dc motor. The speed of dc motor is controlled usinga PIC controller. The simulation of the circuit is performed by SIMPLORER6.0 program and the obtained results are compared with the experimentalresults.Science Code : 905Key Words : Solar panel, DC motor, push-pull converter, speed controlPage Number : 99Adviser : Asistant Prof. İres İSKENDER