Bir tekstil fabrikasında güneş destekli çift etkili bir absorpsiyonlu soğutma sisteminin uygulamasının teknik ve ekonomik analizi
Technical and economical analysis of solar assisted double effect absorption chiller in textile sector
  1. Tez No: 180111
  2. Yazar: MUSTAFA ZEKİ YILMAZOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ DURMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Ülkemiz ekonomisinde çok önemli bir yeri bulunan ve çok ciddi düzeyde ihracatpotansiyeline sahip olan ve böylece ekonomimize büyük girdiler sağlayan tekstilsektöründe, dış piyasayla rekabet gücünün oluşabilmesi için giderlerinminimum düzeyde tutulması gerekmektedir. 2005 yılında tekstil sektöründekotaların kaldırılmış olması ve ucuz işgücü ve enerji maliyetleri nedeniyle Çin'ibu sektörde çok iddialı hale getirmiştir. Çin ve diğer tekstil üreticisi ülkelerlerekabet edebilmenin yolu enerji giderlerinin minimum yapılması, aynı zamandaküresel ısınmaya karşı CO2 emisyonlarının olabildiğince azaltılmasıdır. Bu ise,atık ısının ve yenilenebilir enerji kaynaklarının maksimum düzeydekullanılmasını gerektirir. Düşük ekserjili atık ısının başlıca uygulama alanıkonut ısıtılması ve absorpsiyonlu soğutma sistemi (ASS) ile konutsoğutulmasıdır. Ele aldığımız fabrikada idari binanın iklimlendirilmesinin ASSile yapılması, ayrıca buhar ihtiyacının parabolik oluk tip güneş kollektörleri(POGK) ile karşılanması ve bu iki sistemin beraberce kullanılması durumlarıteknik ve ekonomik yönden incelenmiştir. ASS'ni tek başına kullanma durumu,çatı tipi ve kanallı tip split klima sistemleri kullanma durumlarıyla, ilk yatırımve işletme giderleri yönünden kıyaslanmıştır. Bugünkü değer yöntemine göreyapılan ekonomik analizler, POGK'den güneş enerjisi sağlayan, tüm yılboyunca hem ısıtma hem soğutmada kullanılan, yüksek yük faktörlü ASS'nin20 yıl işletme ömrü, %8 faiz esas alındığında diğer elektrik maliyeti yoğunseçeneklere kıyasla en uygun seçenek olduğu ortaya çıkmıştır. Bu uygulama içinyapılan fazla yatırım kendisini 5 yılda geri ödemektedir. Çeşitli sistemler, sistemyapısı ve birincil enerji türlerine göre analiz edilmiş sonuçlar çalışmadaverilmiştir. Gelecekte, küresel ısınmaya neden olan CO2 emisyonu sorunlarınınve tükenmeye hızla yaklaşan fosil yakıtların yarattığı enerji verimliliğizorunluluğunun, üstesinden gelmenin en etken yolu, her türlü birincil enerjiyeaçık olan bileşik ısı-güç santrallarında elektriği alınan ısının (düşük ekserjili ısı)proses, ısıtma ve soğutma (ASS) ısıları olarak kullanılıp %100'lere yaklaşanenerji verimliliğinin gerçekleştirilebilmesidir. Bu çalışmanın temel felsefesi, buyaklaşımla ilgili teknik ve ekonomik analizlerin küçük boyutta uygulanması veirdelenmesidir.Bilim Kodu :914.1.038Anahtar kelimeler :Parabolik Oluk Tip Kollektörler, AbsorpsiyonluSoğutma, LiBr-H2O, Ekonomik Analiz, Ekserji AnaliziSayfa Adedi :180Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Ali DURMAZ
Özet (Çeviri)
The textile sector within our country, which holds an even larger exportpotential than it currently possess, will inturn add greater value to oureconomy. In order to do so and successfully compete on the international stagethe textile industry must show its efficiency and reduce costs to a minimum.The lifting of quotas in the textile industy in 2005 has given China a veryadvantageous position within the textile sector, with its cheap source of labourand low energy costs. A logical and surefire way to compete with textileproducing countries and China is to bring energy costs to a minimum.One canachieve these goals by using rejected heat and renewable energies in amaximum value and also because of the global warming reduce the CO2emmisions to a minimum. The general application area of low grade exergy inheating or cooling of houses with ACS. Research has been put into analyze theclimate control of a given factory through ACS, also the production of necessarysteam by PTTC?s, and the results of using these two systems together. By onlyusing ACS, comparisons on initial investment and the operation of roof top air-conditioners and canalized split system air-conditioners has been done. It hasbeen found that, in the situation occurs where the steam that feeds ACS issomehow becomes wasted excess heat, the payback period will be six years.Application of PTTC?s alone and their steam production capacities have beenanalyzed. If the live span of the system is considered to be 20 years, with theremainder of the time after the system has paid for itself, the factory will notincur any heating or cooling expenses. Within this framework, the increased useof PTTC?s has been worked out to give the maximum yield. ASS?s with indirectfiring would be the ideal investment for those facilities with waste excess heatwho are seeking to reduce their energy expenditures. However, whether PTTC?swere used alone or along with ASS?s, inconclusive evidence has been found forindustry. The basic philosophy of this framework is applying and consideringthis type of small models with regard to techical and economical analysis.Science Code :914.1.038Key Words :Parabolic Through Type Collectors, Absorption Chillers,LiBr-H2O, Economic Analysis, Exergy analysisPage Number :180Adviser : Prof. Dr. Ali DURMAZ