Dondurulmuş gıdalarda (Et ve sebze) fekal koliform ve fekal streptokokların varlığı
Existence of faecal coliforms and faecal streptococci in frozen food (Meat and vegetables) products
  1. Tez No: 180114
  2. Yazar: EROL KALA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SUMRU ÇITAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Araştırmamızda 1.10.2004-30.10.2005 tarihleri arasında Ankara'nın çeşitlimarket ve süpermarketlerinden toplanan dondurulmuş 20 köfte, 20 kıyma, 20kuşbaşı, 20 brokoli 20 bezelye ve 20 karnıbahar olmak üzere toplam 120dondurulmuş et ve sebze örneği materyal olarak kullanılmıştır. Toplam 120dondurulmuş et ve sebze örneğinden izole edilen toplamda 63 Enterococcusizolatı çeşitli biyokimyasal ve karbonhidrat fermentasyonu testleri sonucundatanımlanarak adlandırılmıştır. Dondurulmuş et ve sebze örneklerinden SB(Slanetz Bartley) besiyerinde izole edilen 40 (%33,3) Fekal Streptokok izolatının28 (%70)'i E. faecalis, 12 (%30)'i E. faecium, olarak tanımlanmıştır. Toplam120 dondurulmuş et ve sebze örneğinden izole edilen 290 Koliform izolatı çeşitliEscherichia colibiyokimyasal testler sonucunda 76 (%26,2) izolatıtanımlanarak adlandırılmıştır. Dondurulmuş 60 et örneğinden izole edilen 23(%38,3) Fekal Streptokok izolatın 17 (%73,9)'si E. faecalis ve 6 (%26,1)'sı E.faecium, olarak adlandırılmıştır. Buna karşılık da dondurulmuş 60 et örneğindeizole edilen 141 Koliform izolatı çeşitli biyokimyasal testler sonucu 31 (%22)Escherichia coli izolatı tanımlanıp adlandırılmıştır. Dondurulmuş 60 sebzeörneğinden izole edilen 17 (%28,3) Fekal Streptokok izolatının 11(%64,7)'i E.faecalis, ve 6 (%35,3)'sı E. faecium olarak tanımlanmıştır. Dondurulmuş 60sebze örneğinden izole edilen 149 Koliform izolatı biyokimyasal testler sonucu45 (%30,2) Escherichia coli izolatı tanımlanıp adlandırılmıştır. Ayrıcavçalışmamızda, dondurulmuş et ve sebze örneklerindeki Toplam aerob veStaphylococcus aureus sayıları değerlendirilmiştir.Bilim Kodu : 203.1.010Anahtar Kelimeler : Dondurulmuş et ve sebze, Fekal Streptokok, KoliformE.coliSayfa Adedi : 88Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Sumru ÇITAK
Özet (Çeviri)
In this study, frozen 20 meatball, 20 ground meat, 20 meat cut in small chunks,20 broccoli, 20 peas and 20 cauliflower, in total 120 meat and vegetable samplescollected from various supermarket of Ankara between dates of 1.10.2004 -30.10.2005. isolated 63 isolates were identified as belonging to the genusEnterococcus. 40 (%33,3) Faecal streptococci isolates isolated from frozen meatand vegetable samples, after carbonhydrate and biochemical tests isolates wereidentified as 28 (%70) E. faecalis and 12 (%30)?i E. faecium. After identificationprocedures used on 290 Koliform isolates, isolated from frozen meat andvegetable samples 76 (%26.2) isolates were identified as Escherichia coli.23(%38,3) isolates isolated from 60 meat samples as belonging to faecalstreptococci were identified as 17 (%73,9) E. faecalis ve 6 (%26,1) E. faecium.Reply to faecal streptococci counts, after identification procedures used with all141 Koliform isolates isolated from 60 meat samples, 31 (%22) isolates wereidentified as Escherichia coli. 17 (%28,3) isolates isolated from 60 vegetablesamples as belonging to faecal streptococci, were identified as 11(%64,7) E.faecalis, ve 6 (%35,3) E. faecium. Again reply to faecal streptococci counts, afteridentification procedures used with all 149 Coliform isolates, isolated from 60vegetable samples 45 (%30,2) isolates were identified as Escherichia coli.viiTotal aerob and Staphylococcus aureus counts have been also evaluated in thisstudy.Science Code : 203.1.010Key Words : Frozen meat and vegetables, Enterococcus, Coliform,E. coliPage Number : 88Adviser : Assoc. Doc. Dr. Sumru ÇITAK