Ankara'daki farklı sosyo-ekonomik semtlerde yaşayan kadınların dondurulmuş besinleri satın alma, saklama ve tüketme durumlarının saptanması üzerine bir araştırma
In Ankara of different socio-economic levels with a wiew to study their habits of buying, preserving and consumption of ready-made frozen food
- Tez No: 74052
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEVİN ŞANLIER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Ev Ekonomisi, Food Hygiene and Technology, Home Economics
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Ev Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu araştırma Ankara ili merkezinde farklı sosyoekonomik düzeydeki kadınların dondurulmuş hazır besinleri satın almaları, saklamaları ve tüketim durumlarını saptamak amacıyla 606 kadın üzerinde yürütülmüştür. Araştırma kapsamına alınan kadınların % 19.1'i 19-29 yaş, % 33.8'i 30-39 yaş, % 30.5'i 40-46 yaş, % 16.5'i ise 50 ve yukarı yaş grubundadır. Kadınların % 7.4'ü okur-yazar değil, % 50.2'si ilkokul mezunu, % 29.9'u ortaokul veya lise mezunu, % 12.5'i ise yüksekokul mezunu olup, kadınların % 88.2'si evli, % 4'ü bekar, % 7.8'inin ise dul veya boşanmış olduğu saptanmıştır. SEDD kadınların 199'u semt pazarlarından, SEDO kadınların 199'u marketlerden, SEDY olan kadınların 3 15'i gross marketlerden alış veriş yapmaktadırlar. Kadınların % 9.9'u derin donduruculu buzdolabına sahip iken % 59.6'sı ise tek kapılı buzluklu buzdolabına sahip olmaktadırlar. Araştırmaya katılan kadınların % 7.9'u dondurulmuş hazır besin kullanırken, % 74.3'ünün kullanmadığı, % 17.8'inin ise bazen kullandığı görülmüştür. Dondurulmuş hazır besinlerden SEDO kadınların % 3.8'i dondurulmuş sebze kullanırken, % 923'ünün kullanmadığı yine SEDY olan kadınların % 29.5'i kullanırken, % 60.6'sının kullanmadığı görülmüştür. Beyaz eti SEDO olan kadınlardan % 7.7'si kullanırken, % 92.3'ü kullanmadığı, SEDY olan kadınlardan % 27.3'ü kullanırken, % 65.2'sinin kullanmadığı belirlenmiştir. Deniz ürünlerinde SEDO olan kadınların % 3.8'i kullanırken, % 96.2'sinin kullanmadığı, SEDY olanların ise % 22'si kullanırken, % 63.6'sının kullanmadığı görülmüştür. Hamur işi yiyeceklerin kullanımında SEDO olan kadınların % 88.5'i kullanmazken % 11.5'i bazen kullanmakta olduğu yine SEDY olan kadınlardan % 62.1 'inin kullanmadığı, % 17.4'ünün ise bazen kullandığı tesbit edilmiş olup, yaprak hamuru kullanımında SEDO olan kadınların % 3.8'inin kullandığı, % 76.9'unun ise kullanmadığı, SEDY olanlardan % 30.3'Unün kullandığı, % 42.4'ünün kullanmadığı görülmüştür. Hazır yemeklerde ise SEDO olan kadınlardan % 7.7'sinin kullandığı, % 69.2'sinin kullanmadığı, SEDY olanlar ise % 18.2'sinin kullandığı, % 47'sinin kullanmadığı122 saptanmış olup hazır tatlı kullanımında SEDO olanlardan % 46.2'sinin kullandığı, % 30.8'inin kullanmadığı, SEDY olan kadınlardan % 27.3'ünün kullandığı, % 47'sinin kullanmadığı belirlenmiştir. Kadınların dondurulmuş hazır besinleri en çok Kış, İlkbahar ve Yaz mevsiminde SEDY olanlar tarafından satın alınıp tüketildiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
123 SUMMARY This survey was conducted in Ankara on 606 women of different socio economic levels with a view to study their habits of buying, preserving and consumption of ready-made frozen food. 19.1% of the women surveyed fall under agegroup of 19-29, 33.8% under 30- 39, 30.5% under 40-46 and 16.5% under 50 and over. 7.4% of the said women are illeterate, 50.2% are primary school graduates, 29.9% are secondary or high school graduates and 12.5% are university graduates while 88.2% are married, 4% are single and 7.8% are widows or divorced. 199 of the women with low socio-economic levels shop at open-air neighbourhood markets or bazaars, 199 of the women with average socio-economic levels shop at markets, 3 15 of the women with high socio-economic levels shop at super markets. While 9.9% of the women have fridges with deep- freezers, 59.6% have fridges with single doors which have ordinary freezers. It was established that 7.9% of the women buy ready-made frozen food, 74.3% do not and 17.8% are unfrequent buyers. 3.8% of the women with average socio-economic levels buy packed frozen vegetables while 923 do not and 29.5% of the women with high socio-economic levels buy frozen vegetables and 60.6% do not. While 7.7% of the women of average socio-economic levels buy white meat, 92.3% do not and 27.3% of the women of high socio-economic levels buy white meat are 65.2% do not. While 3.8% of the women of average socio-economic levels buy sea products, 96.2% do not and 22% of the women of high socio-economic levels buy sea products while 63.6% do not. While 88.5% of the women of average socio-economic levels do not buy pastry, 11.5% are unfrequent buyers and 62.1% of the women of high socio economic levels do not buy frozen pastry while 17.4% are unfrequent buyers, and while 3.8% of the women of average socio-economic levels buy dough layers, 76.9% do not and while 30.3% of the women of high socio-economic levels buy dough layers, 42.4% do not. While 7.7% of the women of average socio-economic levels124 buy ready-made dishes, 69.2% do not and 18.2% of the women of high socio economic levels buy ready-made dishes while 47% do not While 46.2% of the women of average socio-economic levels buy desserts, 30.8% do not and 27.3% of the women with high socio-economic levels buy desserts while 47% do not. It was observed that mostly women of socio-economic levels buy and consume ready-made food mostly in Winter, Spring and Summer months.