Sulu çözeltilerden Cu+2'nin kaolinit yüzeyine adsorpsiyonu
Adsorption of Cu+2 onto kaolinite from aqueous solutions
- Tez No: 180131
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHİR ALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu tezde, sulu çözeltilerden kaolinit yüzeyine Cu+2'nin adsorpsiyonuna pH, iyonşiddeti, sıcaklık, asit aktivasyonu ve ısıl aktivasyonu gibi çeşitli parametrelerin etkisiincelenmektedir. Deneysel sonuçlara göre kaolinitin yüzeyinde Cu+2'nin adsorpsiyonununartan pH (3-6), sıcaklık (25-55) ve azalan iyonik şiddeti (0,0001-0,1), kalsinasyon sıcaklığı veasit/katı oranı ile arttığı bulundu. Deneysel veriler Langmuir ve Freundlich adsorpsiyonizotermleri kullanılarak analiz edildi ve adsorpsiyon verilerinin Langmuir izotermi ileoldukça iyi bir uyum gösterdiği belirlendi. Ayrıca kesikli çalışan reaktör tasarımı, kaolinitinfarklı kütlelerinin kullanılması durumunda Cu+2 konsantrasyonunu %50-90 aralığındaazaltmak için tasarlandı.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the adsorption of Cu+2 onto kaolinite surface from aqueous solutions wasinvestigated the effects of various parameters, such as pH, ionic strength, temperature, acidicand the thermal activation were studied. According to the experimental results ıt was foundthat the adsorbed amount of Cu+2 on kaolinite incresead with increase pH (3-6), andtemprature (25ËC -55ËC) but decreased with ionic strength (0,0001-0,1 M NaCl). Acid andthermally treated kaolinite samples showed lower adsorption capacities than untreatedsample. Experimental data were analysed using Freundlich and Langmuir adsorptionisotherms and were correlated reasonably well by the Langmuir adsorption isotherm for removal of 50-90% Cu+2 of initialFurthermore, a batch reactor was designedconcentrations