Betonarme kirişsiz döşemelerin çözüm yöntemleri
Design methods for slab systems without beams
- Tez No: 180132
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET TERZİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Çalışma kapsamında iki doğrultuda çalışan kirişsiz döşemelerin statikhesabında kullanılan TS 500 ve ACI 318-02 kapsamındaki yaklaşık yöntemler ilesonlu elemanlar hesap yöntemi incelenmiştir. Belirtilen hesap yöntemleri ilesayısal uygulamalar yapıp, sonuçlar karşılaştırılmıştır.Kirişsiz döşemlerde zımbalama dayanımı ele alınmıştır. Verilen örneklerdebetonarme hesap da yapılmıştır.Kirişsiz döşemeler için TS 500`de önerilen yaklaşık yöntemlerden MomentKatsayılar Yöntemi ve Eşdeğer Çerçeve Yöntemi ile ilgili Vusial Basic kullanarakbilgisayar programı geliştirilmiştir.Verilen tüm çözümlemeler Sonlu Elemanlar Hesap Yöntemi ilekarşılaştırılmıştır. Sonuçlar tablolar ve grafiklerle ortaya konulmuştur. Yöntemlerindoğru sonuçlarının hangi sınırlar çerçevesinde olduğu araştırılmıştır. Yöntemlerarasındaki farkların yüzdesel olarak nasıl bir değişim gösterdikleri ortayakoyulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Distributing Method and Equivalent Frame Method in thecontents of TS 500 and ACI 318-02 which are used for analysing slab systemswithout beams are researched. Numerical applications and design methods arecompared.Resistance to punching of slab systems without beams are taken up.Reinforcement was designed with examples.A computer program was evolved with Vusial Basic about DistributingMethod and Equivalent Frame Method from proposal methods for slab systemswithout beams in TS500.All given solutions were compared with Finite Element Method. Solutionswere shown on tables and graphics. So true solutinons of methods were searchedthroughly to find which limitations it?s in. The differences between the variationsof methods are shown in percentages.