Benzinli motorlarda biyoetanol kullanımının motor karakteristik değerlerine ve egzoz emisyonlarına etkilerinin araştırılması
The Research of the effect of bioethanol usage on engine characteristic values and exhaust emissions with gasoline engines
- Tez No: 180135
- Danışmanlar: PROF. DR. BEDRİ YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Biyokütleden elde edilen ve yenilenebilir bir enerji kaynağ olan etanol(etil alkol), buji ile ateşlemeli motorlarda genellikle benzinle oluşturduklarışıkarımlar ile kullanılmaktadır.ş şıYapı bu çalılan mada, yakıolarak sadece benzin (E0), %5 etanol karımıt(E05), %10 etanol karımı(E10), %20 etanol karımı(E20) kullanı şr. Buşı şı lmı tışı n;karımları motor gücü, motor torku, özgül yakıtüketimi, egzoz emisyonu, motortverimi, ortalama efektif bası ve egzoz sı ğ ınç caklına etkileri deneysel olarakincelenmiştir.ş lan şBenzin içerisine karı rı alkol, motor gücünde ve torkunda kı bir artıtı smisağ şr. (Örneğ motor gücündeki ve torkundaki maksimum artıE10 yakı ileşlamı tı in; tışı nda3,8 HP ve 3,93 Nm olarak elde edilmiş Özgül yakıtüketimi alkol karımlarıtir.) tE0'a göre daha yüksek çı şr. (Örneğ maksimum fark 125,49 g/kWh olarak eldekmı tı in;edilmiş Egzoz emisyonu ölçümlerinde, karbonmonoksit (CO) ve hidrokarbontir.)üşsağ ğ gözlenmiş (Örneğ E20ı(HC) değ erlerinde alkolün önemli bir düş ladı tir. in;yakı ile CO değ %0,08 ve HC değ 57ppm olarak elde edilmiştı eri eri tir.)ANAHTAR SÖZCÜKLER : biyokütle, biyoetanol, enerji, yakı çevret,ii
Özet (Çeviri)
Ethanol (ethyl alcohol), which is obtained from biomass and which is renewableenergy source, is generally used with gasoline mixture in spark ignition engines.In this study, only gasoline (E0), 5% ethanol mixture (E05), 10% ethanolmixture (E10), 20% ethanol mixture (E20) are used as a fuel. The effects of thismixtures to engine power, engine torque, specific fuel consumption, exhaustemissions, engine efficiency, mean effective pressure and exhaust temperaturehave been experimentally examined.The alcohol which is mix with gasoline made slightly increase on enginepower and engine torque. (For example; the maximum increase in engine powerand torque are obtained 3,8 HP and 3,93 Nm with E10 fuel.) Specific fuelconsumption of alcohol mixture is obtained larger compare to E0. (For example;maximum difference is obtained 125,49 g/kWh.) In exhaust emissionmeasurements, the important decrease of carbonmonoxide (CO) andhydrocarbon (HC) values thanks to alcohol is examined. (For example; withE20 fuel, the values of CO is obtained 0,08% and the value of HC is obtained57ppm.)KEY WORDS : biomass, bioethanol, energy, fuel, environmentiii