Dental restoratif materyallerin yorulma ve dayanımını test eden okluzal yükleme makinasının tasarımı ve imalatı
Design and manufacturing of an occlusal loading machine testing fatique and fracture strength of dental restorative materials
- Tez No: 180171
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULKADİR GÜLLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Dişhekimliğinde kullanılan restoratif materyaller ağız içi kullanımlarından öncelaboratuarlarda in vitro koşullarda test edilir. Tasarımı ve imalatıgerçekleştirilen makina ile, çiğneme işlemi sırasında, ağız içinde kullanılanrestoratif materyallerin, kısa ve uzun süreli uygulanan kuvvetler karşısındamaruz kaldığı etkiler araştırılmaktadır. Bu okluzal yükleme makinasında, PLCkontrollü pnömatik kuvvet uygulayıcı silindirler kullanılmıştır. Silindirlerinuygulamış olduğu kuvvet miktarları (80-500 N) ve çalışma frekansları (mak. 6,6Hz) değiştirilebilmektedir. Pnömatik kuvvet ile deney numunelerine baskıuygulanır ve bu baskı bilgisi geribildirim algılayıcısı tarafından PLC'yeaktarılır. PLC hem Pnömatik piston kontrollerini sağlamakta, hem de deneybilgileri istenilen yörünge doğrultusunda kayıt etmektedir. Her bir pistonunhareketi bilgisayar tarafından takip edilmektedir. Belirlenen vuruş sayısındaveya numunenin kırılması durumunda ilgili piston, simülasyonda devre dışıkalır, kırılma bilgisi PLC'ye gönderilerek toplam vuruş sayısı kayıtedilebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Restorative materials used in dentistry are tested in the laboratories under vitroconditions before the mouth usage. By using designed and manufacturedmachine, the effects of short and long-period applied forces on restorativematerials used in the mouth are investigated under chewing process conditions.PLC controlled pneumatic cylinders, which apply forces were used in themanufactured occlusal loading machine. Force values (80-500 N) applied by thecylinders and work frequencies (up to 6,6 Hz) can be changed by PLC.Compression is applied to the test specimens by using pneumatic force and thiscompression data are transmitted to the PLC by the feedback sensor. PLC bothcontrols pneumatic pistons and records test data in the desired trajectorydirection. Movement of each piston is controlled by the computer. In case of thespecimen breakage or in the event of desired compression number, relevantpistons will be out of service and then total compression number is recorded bytransmitting the fracture information to the PLC.