Hidrojen yakıt pilleri ve pem yakıt pilinin analizi
Hydrogen fuel cells and pem fuel cell's analysis
  1. Tez No: 180172
  2. Yazar: ABDULLAH ERSAN OĞUZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FADIL ÇELİKKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Hidrojen yakıt pilleri gelecekte enerji ihtiyacının karşılanmasında kullanılacakgüvenli temiz enerji çevrim araçlarıdır. Fosil yakıt kaynaklarının hızlatükenmesi, yarattığı çevre kirliliği ve enerji verimliliği alternatif kaynakarayışlarını hızlandırmıştır. Alternatif enerji olarak nükleer ve doğal kaynaklar(Güneş, rüzgar, jeotermal ve hidroelektrik) düşünülmektedir. Ancak bukaynaklarla üretilen enerjinin fosil yakıtlar yerine kullanılması için yakıtpillerine ihtiyaç duyulacaktır. Hidrojen enerji sistemi olarak adlandırılansistemde hidrojenin enerji taşıyıcısı, yakıt pillerinin de elektrokimyasal enerjidönüştürücüsü olarak kullanılması düşünülmektedir. Sistemin uygulamasınayönelik proje geliştirme ve uygulamaları devam etmektedir. Hidrojenin eldeedilmesi, depolanması, taşınması ve dönüştürülmesinin en ucuz, kullanışlı veverimli şekilde yapılması için bilim adamları yoğun çalışmalar içindedirler. Buçalışmada hidrojen enerji sistemi ve bu sistemin ana konusu olan hidrojen eldeedilmesi, depolanması, taşınması ve yakıt pilleri konuları irdelenmiş ve protondeğiştiren zar yakıt pilinin çalışma şekli formülize edilerek elde edilen sonuçlardeneysel sonuçlarla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Hydrogen Fuel Cells are clean, safe energy converting tools that are used forcovering the energy needs in the future. The speedy exhaustion of fosil fuels andits environmental pollution, low energy yield speeded up the new energysources. Nuclear and natural sources (Solar, wind, geothermal andhydroelectric) are thought as an alternative energy. However using these energythat are produced with these sources instead of fossil fuels need Fuel Cells. Inthe hydrogen energy system, hydrogen is the energy carrier and the Fuel Cellsare the elektrochemical energy converter. Research and development and theapplication of the Project is going on Scientists are working extensively formaking the production, storage, distribution and convertion of hydrogen in thecheapest, useful and productive way. In this work hydrogen energy system andthe backbone of the system that is the production, storage, distribution of thehydrogen and Fuel Cells are examined. In addition, the scheme of the ProtonExchange Membrane is formulated and the results are compared with theexperimental ones.