Nükleer enerji ile hidrojen üretimi ve küresel ısınmaya etkileri
Nuclear-hydrogen production and its effects on the global warming
  1. Tez No: 180173
  2. Yazar: AHMET HİKMET YALÇIN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. H. MEHMET ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Fosil yakıtların hızlı tükenmeleri ve yakılmaları sonucu çevre felaketlerine yolaçmaları, insanoğlunu yeni enerji kaynaklarına yöneltmektedir. Bu enerjikaynağının büyük ölçüde nükleer enerji ve yenilenebilir kaynakları olacağıöngörülmektedir. Birincil enerji kaynağı olarak, nükleer enerjiyi kullananhidrojen enerji sistemleri, gelecekte fosil yakıt sistemlerinin yerini almasıbeklenmektedir. Bu çalışmada; enerji taşıyıcısı olarak hidrojenin özellikleriverilerek, en verimli ve sürdürülebilir üretimin termokimyasal çevrimlerlenükleer enerjiden elde edilebileceği tespit edilmiştir. Hidrojen üretimindekullanılacak nükleer reaktör tiplerinin en uygunu yüksek sıcaklık reaktörleri vebu reaktörde kullanılacak en uygun termokimyasal çevrimin de sülfür-iyotçevrimi olduğu görülmüştür. Ayrıca çalışmamızda, küresel ısınma ve hidrojenenerji kullanımının temiz enerjiyle sürdürülebilir kalkınmanın etkilerimatematiksel olarak formülüze edilerek sonuçlar grafikler çizilerek verilmiş veönerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
As a result of rapid consumption and burning of the fossil fuels, theenvironmental disasters directed humankind towards the new energy resources.This energy resource is mainly predicted to be the nuclear and the renewableenergy resources. It is expected that the hydrogen energy one of the primaryenergy resources produced from nuclear energy is going to replace the fossilfuel systems. In this study, properties of hydrogen as a energy transporter weregiven and it was stated that the most efficient and sustainable production can beobtained from nuclear energy by means of thermo-chemical cycles. It wasrealized that the most convenient type of nuclear reactors is the hightemperature reactors and the most convenient thermo-chemical cycle used inthis reactor is the sulphur-iodine cycle. Furthermore, in our study the effects ofthe global warming and the utilization of hydrogen energy and the sustainabledevelopment with clean energy were mathematically formulated. The resultswere given graphically and some suggestions were made.