İklimlendirme sistemlerinde havalandırma kanallarının seramik katkılı boyalarla ısı yalıtımı ve klasik yalıtım sistemleri ile karşılaştırılması
Thermal insulation of ventilating ducts in air conditioning systems through paints with ceramic additives and its comparison to classical insulation
  1. Tez No: 180177
  2. Yazar: SERKAN ŞENYURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ERCAN ATAER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada, iklimlendirme sistemlerinde kullanılan havalandırmakanallarının yalıtımı ile ilgili karşılaştırmalı deneysel bir çalışma yapılmıştır.Hava kanalı yalıtım malzemelerinden biri olan cam yünü ile alternatif havakanalı yalıtım malzemesi olan seramik katkılı boya izolasyonu deneysel olarakincelenmiştir. Deneysel çalışma sırasında hava kanallarında türbülanslı akışoluşturulmuş ve deneyler bu koşullarda yapılmıştır. Deneylerde havanın ısıyalıtımlı kanallara giriş ve çıkışlarında sıcaklık ve hız ölçümleri yapılmıştır.Deneyler sırasında ısıtılan ve ortama bırakılan havanın ortam sıcaklığını vebağıl nemini değiştirmediği yapılan ölçümler sonucunda görülmüştür. Deneyselçalışmada havaya nemlendirme veya nem alma işlemleri uygulanmamıştır.Sadece elektrikli direnç ısıtıcı serpantin ile kanallar içinde akan havaısıtılmıştır. Elde edilen veriler, karşılaştırmalı grafikler haline getirilmişkanalların ısı kayıpları irdelenmiş ve camyünü yalıtım malzemesinin daha etkiliısıl yalıtım yaptığı görülmüştür. Kullanılan ısı yalıtım malzemeleri için maliyetanalizi yapılmıştır.Bilim Kodu : 914.1.065Anahtar Kelimeler : Hava kanalı, ısı yalıtımı, seramik katkı boya, vakumlumikro seramik kürelerSayfa Adedi : 88Tez Yöneticisi : Prof.Dr. Ö.Ercan ATAER
Özet (Çeviri)
Throughout this thesis, a comperative experimental study on insulation ofventilating ducts used in air conditioning systems has been done. Glasswool withaluminum foil on its one surface which is one of insulation materials used forventilating ducts, and paints with ceramic additives as an alternative materialhave been examining experimentally. During the experimental study a turbulentflow has been generated in ventilating ducts and experiments have been doneunder this condition.In these experiments heat and acceleration of air at the inlet and outlet ofinsulated ventilating ducts have been measured. It has been observed that theair heated and released to ambient during the experiments does not change theambient temperature and relative humidity. In the experimental studyhumidification and dehumidification processes have not been applied to the air.Only through an electrical serpentine heater with resistance, flowing air in theducts has been heated.Data derived from the experiment have been transformed into comparativegraphics, heat dissipations of the ducts have been examined and it has beenvinferenced that glasswool as an insulation material provides more effective heatinsulation. Cost analysis of heat insulation materials, used in the experiment,has been done.Science Code : 914.1.065Key Words : Ventilating duct, heat insulation, ceramic additive paint,vacuumed micro ceramic spheresPage Number : 88Adviser : Prof.Dr. Ö.Ercan ATAER