Veri zarflama analizi kullanılarak üniversite kütüphanelerinin performanslarının değerlendirilmesi
Performance evaluation of university libraries using data envelopment analysis
- Tez No: 180182
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL TOKLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Veri Zarflama Analizi (VZA), doğrusal programlamanın özel biruygulama şekli olup,aynı amaç ve hedeflere sahip işletmelerin göreceliolarak verimliliğini ölçmede kullanılmaktadır. VZA' nin uygulamaalanları; hastaneler, bankalar, mahkemeler ve okullar vb. kurumlardır.Bu tür uygulamalarda, her bir hastane, banka, mahkeme veya okul varolduğu sistem içinde yer alan, benzer birimlerle karşılaştırılarakgöreceli etkinlikler belirlenebilmektedir. Bu tezde DEAP Version 2.1programı kullanılarak etkinlikler hesaplanmıştır.Bu tezin amacı üniversite kütüphanelerinin göreceli performansınıölçmektir.
Özet (Çeviri)
Data envelopment analysis (DEA) is an application of linearprogramming that has been used to measure the relative efficiency ofoperating units with the same goals and objectives. Applications ofDEA have measured the relative efficiencies of hospitals, banks, courts,schools and so on. In these applications, the performance of eachinstitution or organization was measured relative to the performansceof all operating with in the same system. The program DEAP Version2.1 have used to evaluate the efficiency of units in this thesis.The goal of this thesis is measure the relative performance of universitylibraries.