Torna ve freze tezgahlarında bilgisayar destekli kesici takım seçimi
Computer aided cutting tool selection for turning and milling machine tools
  1. Tez No: 180181
  2. Yazar: ALİ OSMAN AYDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK MENDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Talaş kaldırma ile başarılı bir imalat yapmanın temel şartlarından birisi deişleme şartlarına uygun yapılan kesici takım seçimidir. Bu çalışmada, kesicitakım seçimini etkileyen faktörler dikkate alınarak, torna ve frezetezgahlarında kullanılan kesici takımları seçebilen, Visual Basic 6.0 dilindebilgisayar programı hazırlanmıştır. KTS V.1.0 ismi verilen bu programla;işleme şartlarına uygun ve kesici takım siparişinde de kullanılabilen kesicitakım seçimi, çok kısa sürede yapılabilmektedir. Bununla birlikte programfarklı malzeme türleri için kesme parametreleri tavsiye etmekte. Bu sayedeişlemeye kolay ve çabuk bir şekilde başlanabilmektedir. Bu çalışma ile kesicitakım seçim sürecinde yapılan hataları en aza indirmek, uygulamada seçimişlemini basitleştirmek ve yapılacak işlemin süresini kısaltmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the basic conditions to make a successful manufacturing by machiningor chip removal is the choice of suitable cutting tools. In this work, taking intoconsideration the factors which affect choice of cutting tool, a computerprogramme in Visual Basic 6.0 language that can be used in turning and millingmachine tools and can distinguish cutting tools was prepared. By thisprogramme, which is called KTS V.1.0, choice of tool that can be used in toollorder and appropriate processing order can be made in a very short time.Besides, the programme recommends cutting parameters for different types ofmaterials. By this way we can start the processing easily and quickly. With thiswork, to reduce the errors in selection of cutting tools, to simplifty the selectionprocess in practice and to shorten the time of process were aimed.