Düzelmsel güneş kollektörlerinde farklı profillerdeki emici plakaların deneysel incelenmesi
The Experimental investigation of different profile absorber plates in flat solar collectors
  1. Tez No: 180193
  2. Yazar: MURAT KORKMAZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSA GALİP ÖZKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada, düzlemsel güneş kolektörlerinde kullanılan farklı profillerdekiemici plakalar için verim değerleri deneysel olarak hesaplanmıştır. Verimdeğerleri ve güneş ışınımına göre, sistemler ısıl verim bakımındankarşılaştırılmıştır. Yapılan karşılaştırma sonucunda, düz yüzeyli kollektörünortalama verimi, %32,9, zikzak kanallı kolektörlerden; boru birleşimi üsttekiemici plakanın ortalama verimi, %32,1, boru birleşimi ortadaki emici plakanınortalama verimi, %36,3, parabolik kanallı kollektörün ortalama verimi, %26,7,olarak hesaplanmıştır. Bu hesaplamalar sonucunda zikzak kanallıkolektörlerden boru birleşimi ortadaki sistemin ortalama veriminin, diğersistemlerin ortalama verim değerlerinden yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the performance value have been calculated for different profileabsorber plates used in flat solar collector. The systems have been comparedwith the thermal performances according to their efficiency values and solarradiations. Results have showed that the average collector performancescalculated as 32,9 % for flat plate, 36,3 % for zigzag duct in which joining of theduct is in the middle of the zigzag duct and 32,1 % for the zigzag duct in whichjoining of the duct is on the zigzag duct, and 26,7 % for parabolic duct. Theresults have also showed that the performance of the zigzag duct in whichjoining of the duct is in the middle of the zigzag duct is higher than theperformances of others.