Kanatçıklı paralel levhanın giriş bölgesindeki türbülanslı akış ve ısı transferinin analizi
Analysis of turbulent heat transfer in the entrance region between two finned parallel plates
- Tez No: 180194
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OĞUZ TURGUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Yapılan bu çalışmada, giriş bölgesinde akış yönünde bir dizi simetrik olarakyerleştirilmiş kanatçık bulunan, birbirine eşit ve sabit sıcaklıkta tutulan paraleliki levha arasındaki türbülanslı zorlanmış taşınım ile oluşan ısı transferinin ikiboyutlu sayısal analizi gerçekleştirilmiştir. Korunum denklemleri ayrık çözümyöntemi ile SIMPLE algoritması kullanılarak Fluent paket programı ile sayısalolarak çözülmüştür. Türbülans etkisi RNG k-ε türbülans modeli kullanılarakhesaplanmıştır. Reynolds sayısının, Prandtl sayısının ve geometrinin akışa veısı transferine etkilerini incelemek için hesaplama Reynolds sayının 10 000 ile50 000 arasında değişen değerlerinde, değişik geometriler için ve değişikPrandtl sayısına sahip akışkanlar için gerçekleştirilmiştir. Akış, kanatçıkyüksekliği, modül uzunluğu ve Reynolds sayısına bağlı olarak ısıl açıdan ikinciile dördüncü kanatçık arasında periyodik olarak tam gelişmiş akış rejimineulaşmıştır.Nusselt sayısının Prandtl sayısı, Reynolds sayısı, ve kanatçık yüksekliğindekiartış ile periyodik olarak tam gelişmiş durumda arttığı, modül uzunluğundakiartış ile azaldığı gözlenmiştir. Yüzey sürtünme katsayısının, Reynolds sayısı vemodül uzunluğundaki artış ile azaldığı, kanatçık yüksekliğindeki artış ile arttığıgözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a two-dimensional numerical analysis forced convection heattransfer in turbulent fluid flow in the entrance region between two parallelplates, equal temperature and constant temperature with in-line ribs, has beeninvestigated. The differential equations that describe flow have been integratedby the Finite Volume Method employing the Fluent Software. Turbulent effecthas been calculated using RNG k-ε turbulent model. Calculation has beenperformed for Reynolds numbers in the range of 10,000-50,000 and for differentgeometric parameters, and for different fluids which has a different Prandtlnumbers. The precise location of thermally periodically fully developed regiondepends on the Reynolds number, module length, and fin?s height and it variesfrom the second to the fourth ribs. Results have demonstrated that increasingPrandtl number, the blockage ratio (h/H), and Reynolds number have increasedthe Nusselt number, but increasing the module length has decreased theNusselt number.Results have also showed that increasing the blockage ratio has increased thefriction coefficient, but increasing the module length and Reynolds numberhave decreased the friction coefficient.