Askeri savunma sistemlerinde analitik hiyerarşi ve analitik şebeke prosesi ile hafif makineli tüfek seçimi
Selection of light machine gun in military defence systems via using anlytic hierarchy process and analytic network process
- Tez No: 180192
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEVRİYE GENCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Hafif makineli tüfekler, piyade birlikleri için önemli ateş desteksilahlarındandır. Halihazırda kullanılan hafif makineli tüfeklerin fizikiömürleri itibariyle belirli bir dönemde olmaları ve önceki teknolojiye sahipolmaları yeni silah ihtiyacını ortaya çıkarmıştır. Teknolojideki hızlı gelişmeler,kaliteyi iyileştirirken, çeşitliliği de arttırmaktadır. Bu çeşitlilik, kullanıcıkonumundaki kurum ve kuruluşlar için mevcut seçenek sayısını arttırmakta,aynı zamanda karşılaşılan karar problemini daha karmaşık hale getirmektedir.Bu tip problemlerin çözümünde Çok Kriterli Karar Verme (ÇKKV) yöntemlerikullanılmaktadır. Bu çalışmada, askeri savunma sistemlerinde en iyi hafifmakineli tüfek seçim problemi, ÇKKV yöntemlerinden Analitik HiyerarşiProsesi (AHP) ve Analitik Şebeke Prosesi (AŞP) kullanılarak çözülmeyeçalışılmıştır. Alternatif silahlar ile ilgili kriterler uzman görüşleri alınarakbelirlenmiş; gerekli anketler hazırlanıp uygulanmış; Super Decisions 1.6.0paket program kullanılarak sonuçlar elde edilmiştir. Daha sonra AHP ve AŞPsonuçları karşılaştırılarak değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The light machine gun is one of the important fire support weapon for infantrytroops. Light machine guns using at the present are completing their lifetimeand they have become products of old-fashioned technology. Because of thesereasons, changing the machine guns with the new ones outstands as a necessity.While technological advancements improve the quality of productions, they alsohelp to increase the differentation of productions. This differentation increasesthe number of alternatives in available products for organizations who areinterested in these products. At the same time the differentation complicates theproblem of a decision making. Multiple Criteria Decision Making (MCDM)methods are used for solving these problems. In this study, the problem ofselection the best light machine gun in military defence systems was tried tosolve with Analytic Hierarchy Process (AHP) and Analytic Network Process(ANP). The criteria concerning the light machine guns were defined byspecialist?s opinions, necessary questionnaires are prepared and applied and theresults were obtained via using Super Decision 1.6.0 software. Then the resultsobtained by AHP and ANP were compared and evaluated.