Mobil haberleşme sistemlerinin gelişimi ve genişband CDMA performans testi
Evolution of mobile communication systems and performance test of wideband CDMA
- Tez No: 180200
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. OSMAN GÜRDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
GSM Mobil Haberleşme sistemleri ses datalarının iletilmesinde başarılıolmasına karşın band genişliğinin sınırlı olması ve kullanılan modülasyontekniğinden dolayı data iletiminde yeterince hızlı olamamıştır. Data iletimi içinGSM'de geliştirilen GPRS ve EDGE teknolojisi maksimum 59,2Kbps hızınaulaşabilmiştir. Data aktarım hızını sınırlayan band genişliğinin arttırılabilmesiiçin yapılan çalışmalar sonucu zaman ve frekansı aynı anda kullanabilen 5MHzband genişliğinde genişband haberleşme sistemleri geliştirilmiştir. Genişbandhaberleşme sistemlerinin en büyük avantajı ses ve görüntü datalarınınbelirlenmiş kodlar yardımıyla güvenli ve hızlı bir şekilde iletilmesine olanaksağlamasıdır. Genişband haberleşme sistemlerinde data hızı 384Kbps/2Mbps'naulaşmaktadır.Bu çalışmada mobil haberleşme sistemlerinin gelişimi incelenmiş ve gerçekortamda genişband haberleşme sistemlerinden W-CDMA tekniğinin testleriyapılarak performansları ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
GSM Mobile Communication Systems isn?t fast in transmission of data due tousing modulation technique and having limited bandwidth although theysuccess transmission of voice data. GPRS and EDGE technologies whichdeveloped in GSM for transmission of data can reach 59,2Kbps speed. A lot ofstudy are made for increasing of bandwidth. In conclusion, widebandcommunication systems can use time and frequency domain in same time in5MHz bandwith are developed. The biggest advantage is providing possibilityof voice and image transmission which is secure and fast with determined codes.Data speed can reach 384Kbps/2Mbps in wideband communication systems.In this study, evolution of mobile communication systems are examined andtested of performance W-CDMA technique which is one of widebandcommunication systems in real medium.