Silahlı Kuvvetlerdeki hafif ateşli silah kazalarının nedenleri ve önleme yollarının araştırılması
Gun accidents occured in Turkish Army Forces their causes and precaution methods
- Tez No: 180201
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM SEFA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kazalar, Accidents
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Silahlı Kuvvetlerde son yıllarda meydana gelen kazaların analizi yapıldığındasilah kazalarının önemli bir yer işgal ettiği görülmektedir. Meydana gelen silahkazaları yaralanmalarla hatta ölümlerle sonuçlanmıştır. Bundan dolayı SilahlıKuvvetlerin muharebe gücü zarar görmektedir. Düşmanla muharebeye dahigirmeden, zor şartlar altında eğitimle belli bir seviyeye getirilen personel yakaybedilmekte ya da o personelden yeterince faydalanılamamaktadır.Bu çalışmada meydana gelen silah kazaları oluş şekilleri bakımından ayrıntılıolarak incelenmiş, nedenleri detaylı bir şekilde ortaya konmuştur. Ayrıca silahıkullanan şahıslara verilen eğitim analiz edilerek, kullanılan silahların yapısı ilekazalara sebep olan etmenler hakkında bilgiler verilmiştir. Silah eğitimi almışpersonel üzerinde uygulanan anket sonuçlarından elde edilen istatistikselveriler, bir veri giriş ve analiz programı olan SPSS ile analiz edilip, çapraztablolardaki değişkenler arasındaki ilişki Ki-kare yöntemiyle test edilmiştir.Silah eğitimi, eğitilenler, eğiticiler ve diğer faktörler ile silah kazaları arasındakiilişkiler ortaya konulmuştur. Mevcut eğitim yapısındaki olumsuzluklarınortadan kaldırılmasıyla ilgili önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Accidents happened in Turkish Military forces within the last few years wereanalyzed and it was showed that a considerable percentage belongs to gunaccidents. Gun accidents resulted with serious injuries, even with deaths. Gunaccidents have a negative effect on the combat power of the Turkish MilitaryForces. Military Personel trained under hard conditions up to a certain level ofdrill are either lost or cannot be benefit adequately for the army, even withoutbeing engaged in battle with enemy.In this study, the answers to the questions, how and why gun accidents happen,are tried to be found with detailed analysis. Moreover, the training given to thesoldiers is analyzed. Information on the sturacture and the factors that causedaccidendents of the guns are also given. Statistical data gathered from thequestionnaire which was applied to the Military Personels who were trainedwith guns is analyzed with SPSS (statistical analysis program). Also a Chi-Square test is applied to find the relationships between different variables incross tables. As a result, the relationships among gun training, trainees,trainers, other factors and gun accidents are documented together withrecommendations on how to eleminate negative factors in the current trainingstructure.