Poliinden/kaolin iletken kompozitlerinin sentezi, karakterizasyonu ve elektroreolojik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of synthesis,characterization and electrorheological properties polyindene/kaolin conducting composites
- Tez No: 180199
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada, kimyasal polimerleşme yöntemi ile poliinden ve poliinden/kaolin(PIN/kaolin) kompozitlerinin sentezi, karakterizasyonu ve bunlardanhazırlanan süspansiyonların ER özelliklerinin incelenmesi gerçekleştirildi.Deneylerde dopant tuzu olarak FeCl3 kullanıldı ve tuz/monomer oranı 3:1olarak alındı. Önce poliinden sentezlendi ve %98 (m/m) verimle elde edildi.Daha sonra değişik oranlarda PIN içeren PIN/kaolin kompozitleri sentezlendi.Sentezlenen homopolimer ve kompozitler dört nokta tekniği, FTIRspektroskopisi, termogravimetrik analiz (TGA) ve diferansiyel kalorimetre(DSC) analizleri, taramalı elektron mikroskobu (SEM) ve dinamik ışık saçılımı(DLS) yöntemleri ile karakterize edildi. PIN ve PIN/kaolin kompozitlerininyalıtkan silikon yağı içerisinde çeşitli derişimlerde (c = %5-25 m/m)süspansiyonları hazırlandı ve süspansiyonların ER aktiviteleri üzerine tanecikderişimi, kayma hızı, elektrik alan kuvveti, frekans ve sıcaklığın etkileriaraştırıldı. Homopolimer ve kompozitlerin dielektrik özellikleri incelendi.
Özet (Çeviri)
In this study, synthesis, characterization and ER properties of polyindene (PIN)and polyindene/kaolin (PIN/kaolin) conducting composites were carried out bychemical polymerization. In the experiments, FeCl3 was used as oxidizing agentand the ratio of salt:monomer was 3:1. First, polyindene was synthesized andobtained with 98% yield. Then, PIN/Kaolin composites containing differentamount of PIN were synthesized. The homopolymer ve composites preparedwere charecterized by four-probe technique, FTIR spectroscopythermogravimetric (TGA) and differential scanning calorimetry (DSC)analyses, scanning elektron microscopy (SEM) and dynamic light scattering(DLS) methods. Süspansions of PIN and PIN/kaolin composites were preparedin insulating silicone oil, at a series of concentrations ( c = 5-25%, wt/wt). Theeffects of concentration, shear rate, electric field strenght, frequency andtemperature onto ER activities of süspansions were investigated. The dielectricproperties of homopolymer and composites were determined.