Ultrason dalgaların fare böbrek dokusuna etkisi
The Effect of diagnostic ultrasound on the rat kidney tissues
- Tez No: 180214
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA BURUNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Son yıllarda yapılan deneysel ve teorik çalışmalarla diagnostik ultrasonunzararlı etkilerinin olabileceği bildirilmektedir. Uygulama süresi ve uygulanandokuya bağlı olarak lokal sıcaklık artışı ve mekanik etki sebebi ile biyolojiktahribatlara sebep olabileceği düşünülmektedir. Bu çalışmada, fareembriyolarında serbest radikal enzim aktiviteleri ve lipit peroksidasyonuaraştırılmıştır. Serbest radikal metabolizmasında görev alan enzimlerdensüperoksit dismutaz (SOD), katalaz (CAT) ve glutatyon peroksidaz (GSH-Px)aktiviteleri ile lipid peroksidasyonu son ürünü olarak kabul edilenmalondialdehit (MDA) seviyesi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The use of diagnostic ultrasound has an exemplary record of safety, particularlywhen compared with other medical imaging techniques. There has beengrowing interested in estimating the degree of temperature caused by thediagnostic ultrasound in clinical and theoretical practice, in recent years. Boththeoretical and experimental methods have been suggested for estimating theheating potential or mechanical hazard of diagnostic ultrasound. To investigatethe biological effects of ultrasound exposure to the kidney tissue, the antioxidantenzyme activities and malondialdehyde (MDA) levels, as a lipid peroxidationend product, were evaluated.