Farklı ultrasonik liposakşın enerjisi düzeylerinin yağ greft yaşayabilirliği üzerine etkisi
The effect of different ultrasonic liposuction energy levels on fat graft viability
- Tez No: 639783
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL FINDIKÇIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Yağ greftlerinin hem estetik hem de rekonstrüktif amaçlı kullanımı gün geçtikçe artmaktadır. Son yıllarda ultrasonik liposakşın sonrası elde edilen yağın gluteal bölge, meme ve yüzde kullanımı popülarize olmuştur. Günümüzde kullanılan üçüncü nesil ultrasonik liposakşın cihazlarından elde edilen yağın greft olarak kullanılabileceğini gösteren çalışmalar mevcuttur. Ancak klinik pratikte liposakşın yapılacak dokunun ihtiyacı göre çok farklı düzeylerde enerji uygulaması yapılıp toplanan yağlar karıştırılarak kullanılmaktadır. Bu farklı düzey enerjilerin yağ doku üzerine etkisi konusunda literatürde bir eksiklik mevcuttur. Çalışmamızda farklı düzey ultrasonik enerji uygulamalarının greft sağkalımını değiştirip değiştirmeyeceği araştırılmıştır. Çalışmada abdominoplasti operasyonunda eksize edilecek dokuya farklı enerji uygulamaları yapılarak yağ greftleri elde edildi. Ultrasonik enerji aktarımı için VASER kullanıldı. Grup 1'de aralıklı mod %50 vibrasyon amplitüdü, Grup 2'de devamlı mod %50 vibrasyon amplitüdü, Grup 3'te aralıklı mod %90 vibrasyon amplitüdü, Grup 4'te devamlı mod %90 vibrasyon amplitüdü şeklinde enerji uygulandı. Grup 5'te ise ultrason enerjisi uygulanmadan konvansiyonel teknikle yağ elde edildi. Örneklerin bir kısmı in vitro değerlendirme için ayrıldı. İn vivo çalışma için 15 adet altı haftalık CD1 Nude fare kullanıldı. Farelerin sol ve sağ flank bölgelerine 0,5 er cc enjeksiyon yapılarak her bir grupta altı adet örneklem alanı olacak şekilde planlandı. Altıncı hafta sonunda fareler sakrifiye edilerek yağ greftleri eksize edildi. Makroskopik değerlendirme için hacim ve ağırlık ölçümleri yapıldı. Daha sonra histolojik ve immünohistokimyasal değerlendirmeler yapıldı. İn vitro değerlendirmede başlangıçta anti-perilipin antikoru ile pozitif boyanan hücre sayısının gruplar arasında benzer olduğu saptandı. Altıncı hafta sonunda farelerden elde edilen yağların makroskopik incelemesinde en yüksek enerji verilen Grup 4'te en düşük hacim ve ağırlık değerleri saptandı, ancak farklar anlamlı değildi.
Özet (Çeviri)
The use of fat grafts for both aesthetic and reconstructive purposes is increasing day by day. In recent years, the use of fat obtained from ultrasonic liposuction procedures in the gluteal region, breast and face has become popular. There are studies reporting that the fat obtained from 3rd generation ultrasonic liposuction devices can be used as a graft. However, in clinical practice, depending on the characteristic of the tissue, many different levels of energy are applied and the collected fats are mixed and used. In the literature, there is no study regarding the effect of these different levels of energies on adipose tissue. In this study, we investigated whether different levels of ultrasonic energy applications could change graft survival or not. In the study, fat grafts were obtained from excised excess tissue during abdominoplasty after application of different energy settings to different zones. VASER was used for ultrasonic energy transfer. Group 1 was treated with intermittent mode 50% vibration amplitude, Group 2 was treated with continuous mode 50% vibration amplitude, Group 3 was treated with intermittent mode 90% vibration amplitude, Group 4 was treated with continuous mode 90% vibration amplitude energy applied. Group 5 was treated with no ultrasound energy, fat was obtained by conventional technique. Some of the samples were set aside for in vitro evaluation. For the in vivo study, 15 6-week old CD1 Nude mice were used. It was planned to have 6 sampling areas in each group by planting 0.5 cc each of the left and right flank areas of the mice. At the end of the sixth week, the mice were sacrificed and the fat grafts were excised. Volume and weight measurements were made for macroscopic evaluation. Then histological and immunohistochemical evaluations were made. In the in vitro evaluation, it was determined that the number of cells stained positive with perilipine antibody at the beginning was similar between the groups. In the macroscopic examination of fat obtained from mice at the end of the sixth week, the lowest volume and weight values were found in Group 4 with the highest energy. However, there was no statistically significant difference (p> 0.05).