Bursa Hançerli (Hanzade) Hamamı restorasyon önerisi
Restoration proposal of Hancerli (Hanzade) Bath in Bursa
- Tez No: 180213
- Danışmanlar: PROF. DR. CAN MEHMET HERSEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 299
Özet
Bu çalışma, Bursa'da 16. yy. Osmanlı yapılarından olan HançerliHamamı'nı konu etmektedir. Yapının korunarak gelecek nesilleresağlıklı bir şekilde aktarılabilmesi için; bugünkü durumunun tespitirestorasyon imkanlarının tespiti ve uygun işlev araştırması; çalışmanınamacını oluşturmaktadır. Çalışma kapsamında Hançerli Hamamı'nıngünümüzdeki durumu incelenmekte, tarihi araştırma ve karşılaştırılmalıçalışmalar yardımı ile özgün durumu araştırılmakta ve elde edilenbilgilerin değerlendirilmesi ile uygun bir işlev belirlenerek birrestorasyon projesi önerilmektedir
Özet (Çeviri)
This study is issued on Hancerli Bath, one of the 16 th century Ottomanbuildings in Bursa. Te aim of this study is the search for an appropriatefunction by analyzing the present condition and the restorationpossibilities of the structure in order to conserve it for the futuregenerations. The present condition of Hancerli Bath is analyzed, itsoriginal condition is investigated by comperative study and historicalanalysis, by evaluating the results, an appropriate function isdetermined and a restoration project is proposed.