Alüminyumun yönlü katılaştırılması
Directional solidification of the aluminium
  1. Tez No: 180215
  2. Yazar: YUSUF TOLGA ÖKSÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. KADİR KOCATEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu tez, ticari saflıkta (%99,3) alüminyumun tek yönlü ısı akışı altında,yönlü katılaştırılması çalışmalarını içermektedir. Yönlü katılaştırma için?sabit kalıp - hareketli fırın? sistemi kuruldu. Yönlü katılaştırmaişleminde farklı fırın ilerleme hızları (0,00816mm/sn, 0,0123 mm/sn,0,0184 mm/sn, 0,0218 mm/sn) uygulandı. Farklı fırın ilerleme hızlarındasıcaklık gradyanları, katı- sıvı ara yüzey ilerleme hızları, makro/mikroyapılar ve birim hücre sayıları tespit edildi. En düşük katı-sıvı ara yüzeyilerleme hızı (0,0107mm/sn) 0,00816mm/sn fırın ilerleme hızında ve enyüksek sıcaklık gradyanı (29,230C/cm) 0,0123mm/sn fırın ilerlemehızında elde edildi. Ara yüzey ilerleme hızı ve birim hücre sayısı, artanfırın ilerleme hızı ile birlikte artmıştır. Fakat sıcaklık gradyanı katı-sıvıara yüzey ilerleme hızı arttıkça düşmüştür.. Taneler ve hücrelerdökümlerin tümünde yönlendi.
Özet (Çeviri)
This thesis, comprises of a study of the directional solidification ofcommericially pure (99,3 wt. %) aluminium in one directional heatflow. For directional solidification, stable mould-active furnacesystem was setted. Various furnace velocities (0,0218mm/s.,0,0184mm/s., 0,0123mm/s. and 0,00816mm/s.) has been applied todirectional solidification. Temperature gradients, solid-liquidınterface velocities, , macro/micro structures and unit cell numbershave been determined with respect to different furnace velocities.The minimum interface velocity (0,0111mm/s.) was obtained at0,00816mm/sec furnace velocity, and maximum temperature gradient(29,230C/cm) at 0,0123mm/sec furnace velocity. Interface velocityand unit cell numbers increased with increasing furnace velocity.However, temperature gradients decreased as increasing interfacevelocity. Grains and cells were directed in all obtained castings.