Bilgisayarın insan beyin potansiyelinin geliştirilmesinde kullanılması ve uygulaması
The Usage and application of computer in the developing of the potential of human brain
  1. Tez No: 180216
  2. Yazar: FATMA ŞAHİKA YETKİN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. OSMAN AYHAN ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
İnsanın beyin potansiyeli durağan değildir. Beyin çalıştıkça, düşündükçe, hayalkurdukça, yeni şeyler öğrendikçe nöronlar arasında yeni bağlantılaroluşmaktadır. Hatırlama teknikleriyle bilgi belleğe hızlı ve kalıcı bir şekildealınabilmektedir. Bu çalışmada, insan beyin potansiyelinin geliştirilmesiamacıyla kullanılan hatırlama teknikleri, bilgisayar aracılığıyla internetüzerinden web tabanlı olarak açıklanmaktadır. Uygulamaya konulan web sitesi,resim ve animasyonlarla zenginleştirilip, kullanıcıyla etkileşim sağlayacakşekilde tasarlanmıştır. Web sitesinin etkinliğinin araştırılması amacıyladeneysel bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda, web sitesindesunulan hatırlama tekniklerinin kullanılmasının, ngilizce sözcüklerin Türkçekarşılıklarının öğrenilme durumunu olumlu yönde etkilediği tespit edilmiştir.Ayrıca, çalışmanın deney grubunun hatırlama tekniklerini kullanarak ngilizcesözcüklerin Türkçe karşılıklarını öğrenmelerinde cinsiyetin ve yaşın etkiliolmadığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The potential of human brain is not stable as long as the brain works, thinks,imagines and learns new things, new connections appear between neurons. Withthe techniques of remembering the information is taken to the memory quicklyand firmly. In this study the techniques of remembering which are used fordeveloping the potential of human brain are explained by means of internetwith web based. The web site has been planned to supply interaction with theuser by enriching with pictures and animations. In order to study the activity ofweb site an experimental work has been organised. At the and of the study itwas understood that the usage of remembering techniques which is on web sitehas influenced the position of the learning the Turkish meanings of Englishwords positively. Furthermore in this study it was seen that learning theTurkish meanings of English words by using the remembering techniques ofexperiment group the sex and age are not effective.