Kistik ekinokokoz şüpheli hastaların serumlarında immünoglobulin düzeylerinin ve oksidan stresin araştırılması
The Investigetion of immunoglobulin levels and oxidan stress in the sera of patients with cystic echinococosis
- Tez No: 180217
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞULE COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Parazitoloji, Biology, Parasitology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Sestod sınıfının bir üyesi olan Echinococcus granulosus türü kozmopolit birzoonoz olan Kistik Ekinokokoz'a neden olmaktadır. İnsanlarda görülen en ağırhelmint enfeksiyonlarından biri olan Kistik Ekinokokoz, koyun ve sığıryetiştiriciliği yapılan ülkelerde yaygın olarak görülmektedir. Yurdumuzda dagörülen E.granulosus'un larval şekli, halkın ve kesim hayvanlarının sağlığını, işgücünü ve verimini olumsuz yönde etkilemekte, ayrıca ciddi boyutlara varanekonomik kayıplara neden olmaktadır.Bu çalışmada; Kistik Ekinokokoz şüpheli hastaların serumlarında, IHAyöntemi ile hastalığın olup olmadığını, nefelometrik yöntemle immünoglobulindüzeylerini ve ayrıca oksidan olaylardaki değişiklikleri araştırmakamaçlanmıştır.Bu araştırmada 2003-2005 yılları arasında REFİK SAYDAM Hıfzıssıhha veEtlik SSK Hastanesine başvuran Kistik Ekinokokoz şüpheli 361 hastanınserumları alınmıştır. IHA yöntemi ile tespit edilen 361 hastanın 201'i (% 55,6)pozitif olarak saptanmıştır.IHA yöntemiyle pozitif bulunan hasta serumlarında ve IHA yöntemiyle negatiförneklerinde nefelometrik yöntemle IgG, IgA, IgM düzeyleri tespit edilmiştir.Ayrıca bu çalışmada, lipit peroksidasyonunun göstergesi olan tiyobarbitürikasit reaktif substansları (TBARS) düzeyi ve önemli bir antioksidan olanglutatyon (GSH) düzeyleri ve myeloperoksidaz (MPO) aktivitesi pozitiförneklerde tüm titrelerde ve IHA yöntemiyle negatif örneklerde araştırılmıştır.Sonuç olarak, IHA yöntemiyle pozitif bulunan hasta serumlarında IgAdüzeylerinde artış tespit edilmişken IgG ve IgM düzeylerinde bir değişiklikbulunamamıştır. Bunlara ilaveten hasta serumlarında TBARS düzeyi ve MPOaktivitesinde anlamlı bir artış tespit edilmiştir, GSH düzeylerinde ise birdeğişiklik bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Echinococcus granulosus species is a member of the Cestod class causes andCystic Echinococcosis which is a cosmopolite zoonosis. Cystic Echinococcosiswhich is one of the most severe helminth infections which are seen in humanbeings are commonly experienced in the countries where sheepfarming andstock farming are performed. Larval type of Echinococcus granulosus which isalso seen in our country negatively affects the health of the people and theanimals to be slaughtered, workforce and efficiency and causes seriouseconomic losses.In this study, it is aimed to diagnose whether the patients who are suspected ofthe having Cystic Echinococcosis are really infected whit the disease in theirserums by means of IHA method, measure their immunoglobulin levels by meanof nephelometric method, and examine their change in the oxidant status.For this research, serums of 361 patients were received who applied to RefikSaydam Hıfzıssıhha and Etlik SSK Hospital between 2003-2005 and aresuspected of the having Cystic Echinococcosis. It was found that 201 (55,6%)out of 361 patients were positive for the disease.IgG, IgA and IgM levels were measured by means of the IHA method in thepositive and negative samples. Levels of thiobarbutiric acid reactive substances(TBARS) which are an indicator of lipid peroxidation and levels of gluthation(GSH) which is an important antioxidant in serum and the myeloperoxidase(MPO) activity were investigated.As a result, while IgA levels of the IHA method in the positive patients sampleswere increased, IgG and IgM levels weren?t changed. In addition, TBARS leveland MPO activity were increased but GSH levels weren?t changed in serum ofpatients.