Epidermal büyüme faktörünün oral submukozal implantla uygulanmasının yara dokusu oksidan olaylarına etkileri
The Effects of oral-submucosal implanted epidermal growth factor on the oxidative events of wound tissue
  1. Tez No: 180218
  2. Yazar: EMİNE GÜLÇERİ GÜLEÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Fizyoloji, Biology, Physiology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Oksidatif hasar, yara iyileşmesi gibi rejeneratif süreçleri içeren bir olaydır.Etkili bir yara iyileşmesi; inflamasyon, re-epitelizasyon, proliferasyon, matrixoluşumu, anjiogenez ve yara kontraksiyonu gibi yüksek organizasyonlu olaylarserisini içerir. EGF gibi çeşitli büyüme faktörleri yara iyileşmesi sürecindeönemli rol oynarlar. Ağız yaralarına uygulanan EGF' nin yara dokusu oksidatifolaylarına etkilerinin araştırıldığı çok az sayıda çalışma bulunmaktadır. Busebeple oral mukozada cerrahi kesi yarasına EGF uygulamasının yara dokusuoksidatif olayları üzerine etkilerini araştırmayı planladık.Deneylerde Yeni Zelanda albino tavşanlar (erkek, n=37, 2,5 ± 0,4 kg) kullanıldı.Submukozal kesi yapıldıktan sonra tavşanlar iki eşit gruba ayrıldılar: 1-Tedaviedilmeyen yaralar 2-EGF implante edilmiş yaralar. Yaralanmadan sonraki 1.,3. ve 5. günlerde tavşanlar kulak veninden aşırı dozda sodyum pentobarbitalverilerek feda edildiler. Yara dokuları hemen çıkarılarak, lipitperoksidasyonunun son ürünü olan tiyobarbitürik asit reaktif maddeleri(TBARS), önemli antioksidanlar olan glutatyon (GSH), askorbik asit (AA) veoksijene bağlı defans mekanizmalarında konakçı savunmasında rol alanenzimlerden olan myeloperoksidaz (MPO) aktivitesi spektrofotometrikyöntemle ölçüldü. Sonuçlar Anova varyans Analizi ve Mann Whitney U testi ilekarşılaştırıldı.Sonuç olarak eksojen EGF uygulaması yara iyileşmesinin fazları da dikkatealındığında, kontrollerle kıyas edildiğinde TBARS düzeylerinde bir azalmayaneden olurken; MPO aktivitesini arttırmıştır. Bunlara ilaveten enzimatikolmayan antioksidanlardan GSH ve AA düzeylerinde yara iyileşmesinin tümfazlarında herhangi bir değişmeye neden olmamıştır.
Özet (Çeviri)
Oxidative injury has been implicated in a wide variety of regenerative processessuch as wound healing. Effective wound healing requires a highly organizedperiod of events that comprise inflamation, re-epithelization, proliferation,matrix deposition, angiogenesis and wound contraction. Various growth factorssuch as EGF play significant roles during the process of wound healing. Thereare limited numbers of studies on effects of exogenous EGF implantation onoxidative events of wounded oral mucosa. That?s why we planned to investigatethe effects of oral-submucosal implanted EGF on the oxidative stress of oralsubmucosal wound strips.We used New Zeland albino rabbits (male, n=37, 2,5 ± 0,4 kg ). After sub-mucosal incisions were made the rabbits were divided into two equal groups: 1-Untreated wounds 2- EGF implanted wounds. The rabbits were killed by excessst th thof sodium penthobarbitale anesthesia on the 1 ,3 and 5 days ofpostwounding. The wound strips were excised immediately. The levels ofthiobarbituric acid substances (TBARS) which is the last production of lipidperoxidation; glutathione (GSH) and ascorbic acid (AA) which are animportant antioxidants and myeloperoxidase (MPO) activity which is one ofenzymes considered to especially in oxygen-mediated host defence mechanisms,measured by spectrophotometrically. Results were compared by AnovaVariance Analysis and Mann Whitney U test.As a result, while TBARS levels of oral wound strips were decreased withexogenous EGF treatment compared to control, MPO activities were increased.In addition, GSH and AA levels of oral wound strips were not change during allof oral wound healing phases in both groups.