Çoklu su alma ağızları için kritik batıklık
Critical submergence for dual pipe intakes
- Tez No: 180219
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada, uniform kanal akımı içerisine yerleştirilmiş olan ve aralarındaayırma yapısı bulunmayan iki su alma ağzına ait kritik batıklık araştırıldı.Kritik batıklığa ait ifadeler potansiyel akım çözümü ve boyut analizi ile eldeedildi. Uniform kanala yerleştirilen iki su alma ağzı ile deneyler yapıldı.Deneysel ve teorik neticeler göstermiştir ki iki ağzın mevcut olması halindekikritik batıklık, tek ağzın olması halindeki kritik batıklıktan daha büyüktür.Çoklu (ikili) su alma ağızları, tıpkı geçirimsiz akım sınırlarının neden olduğu?engel? etkileri gibi birbirleri üzerinde ?engel? etkisi oluşturmakta vebirbirlerine ait kritik batıklığı etkilemektedir.Teorik ve deneysel neticeler karşılaştırılmış ve aralarındaki uyumun iyi olduğugörülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the critical submergence for two intakes with no partition wallssited in a uniform canal flow was investigated. The potential flow solution anddimensional analysis are utilized for the investigation of the criticalsubmergence. Experiments were conducted on two intakes sited in a uniformcanal flow. Experimental and theoretical results have indicated that in the caseof multiple (two) intakes, the critical submergence is larger than that in the caseof a single intake. Intakes interfere one another and cause blockage effectssimilar to that due to impervious solid boundaries.The agreement between the theoretical and experimental results is found to begood.