Java programlama dilinin bilgisayar destekli öğretimi
Computer aided java instruction
  1. Tez No: 180227
  2. Yazar: CAHİDE ERPOLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK BAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bilgisayar destekli sistemlerin ve bilgi teknolojisinin kullanımı hemen hemenher mesleğin önemli bir parçası olmaktadır ve eğitim kavramlarınıdeğiştirmekte, ayrıca çoğu üniversite ve eğitim kurumunun bilgisayar desteklieğitimle ilgili yeni stratejiler planlamasına neden olmaktadır. ?BilgisayarDestekli Öğretim (BDÖ)? de teknolojinin yeni ve etkin olarak kullanılabildiğibir öğretim tekniği olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmada, bilgisayardestekli öğretim kavramı ve esasları yanında Java dili derinlemesineincelenerek, Java programlama dilinin bilgisayar destekli öğretiminingerçekleştirilmesine yönelik bir uygulama tasarlanmış ve geliştirilmiştir. Javadilinin öğretimini gerçekleştirmek için 10 bölümden oluşan bir eğitim yazılımıAuthorware programı kullanılarak hazırlanmıştır. Her bölüm sonunda bilgiölçücü testler oluşturulmuştur. Bölümler Flash programıyla hazırlanmışanimasyonlarla etkileşimli hale getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The use of computer based system and information technology are becoming animportant part of the everyday work on almost any profession, and changededucation concepts and many universities and education organizations decidedto plan new strategies concerning computer based technologies. As a result ofthese developments Computer Aided Instruction (CAI) methods came out. Inthis study, by examining computer based education concept and its basis andwith these Java programming language, an application was designed andcompleted that is aimed at realizing teaching Java. The educational software,consist of ten parts, was developed by Authorware program for teaching Java.Each part has measurement of information test. Using Flash program fordeveloping animation parts was became most efficiently.