Tedarikçi seçim probleminde analitik ağ süreci
Analytic network process in supplier selection
- Tez No: 180226
- Danışmanlar: PROF. DR. ZÜLAL GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Tedarikçi seçimi, sayılabilir ve sayılamayan faktörleri içeren çok ölçütlü birkarar problemidir. Bu tip problemlerde tedarikçilerin kapasite veya başkakısıtları varsa iki temel sorun gündeme gelir. En iyi tedarikçiler hangileridir,seçilen tedarikçilere hangi miktarda sipariş verilmelidir.Tedarikçi seçim işlemi, tedarikçi seçimini yapmak için nelerin istendiğinibulmak, gerekli görülen ölçütleri tanımlamak ve bunların sonucunda ortayaçıkan verileri sınıflandırılarak en uygun tedarikçinin seçilmesiyle son bulur.Bu çalışmada, en iyi tedarikçileri seçebilmek ve hedeflerden sapmayı enküçükleyecek şekilde bir uygulama yapılmıştır. Problemin karmaşık yapısı, çokölçütlü bir problem olması, geri bildirim, karşılıklı etkileşimler ve özellikle çokfazla niteliksel ölçütü içermesi nedeni ile çözüm yöntemi olarak Analitik AğSüreci kullanılmıştır.Analitik Ağ Süreci (AAS) sonlu sayıda seçeneğin yer aldığı çok kriterli kararproblemlerinde en iyi seçeneği bulan tekniklerden biridir. Karar problemleriniçözerken kalite, tecrübe gibi niteliksel faktörleri çözüm süreçlerine katmakkolay değildir. Oysa karar verici, çoğu zaman bu faktörleri sezgisel olarak gözönünde bulundurmaktadır. Bir diğer güçlük, problemlerin birden fazla kriteriönünde bulundurmaktadır. Bir diğer güçlük, problemlerin birden fazlaiçermesidir.ölçütleri içermesidir.Çözüm süreci sonucunda problemde yer alan faktörlerin ağırlıkları eldeedilmekte böylece sonucun ortaya çıkmasında hangi ölçüde payları olduğubelirlenmektedir.
Özet (Çeviri)
Supplier selection is a multi-criteria problem which includes both tangible andintangible factors. In these type of problems if suppliers have capacity or otherdifferent constraints two problems will exist: which suppliers are the best andhow much should be purchased from each selected supplier.Supplier selection process is to find criteria required for choosing, requiredcriteria and the most convenient supplier by classifying data obtained.In this work, an application is done to choose the best suppliers and to minimizethe deviation from goals. Analytic Network Process, which is a newmethodology, is used as a method for getting a solution because the problem hasthe entire complexity, interdependencies, and the feedback.Analytic Network Process is the one of the methods that gives the best choicefor decision problem which has finite number of alternatives with multicriteriastructure. It is not easy to consider some qualitative factors such as quality,experience to the solution processes while decision problems are solved.However, decision maker generally consider them as a parameter which is notnumerical. The other diffuculty is that many decision problems havemulticriteria structure.The weight of the factors in the problem are obtained after accomplishing thesolution process, and therefore it is determined in the solution how much effectsthese factors have.The weight of the factors in the problem are obtained after accomplishing thesolution process, and therefore it is determined in the solution how much effectsthese factors have.