Termodinamik eğitiminin etkileşimli bilgisayar ortamında gerçek zamanlı java-telnet destekli olarak gerçekleştirilmesi
The use of a java-telnet supported real time application for interactive education in thermodynamics
- Tez No: 101474
- Danışmanlar: PROF.DR. YUSUF ONUR DEVRES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Education and Training
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
TERMODİNAMİK EĞİTİMİNİN ETKİLEŞİMLİ BİLGİSAYAR ORTAMINDA GERÇEK ZAMANLI JAVA-TELNET DESTEKLİ OLARAK GERÇEKLEŞTİRİLMESİ ÖZET Dünyada daha fazla insanın eğitim gereksinimlerini karşılamak ve bilgisayar teknolojisinin getirdiği etkileşim unsurlarını eğitime entegre etmek için“Bilgisayar Destekli Eğitim”kavramı ortaya çıkmıştır. En ilkel araç olarak basılı araçlarla (ders notları ve kitapları) yürütülebilen eğitim, radyo, televizyon, video ve bilgisayar gibi etkileşimi güçlendiren yöntemlerle daha etkin bir şekilde yapılabilmektedir. Eğitimle ilgili kuruluşlar, bilgisayar teknolojisini“eğitim sistemlerini”güçlendirmek ve iyileştirmek amacıyla yoğun olarak kullanmaya başlamışlardır. Bu sayede %20-40 daha az bir zamanda %30 daha fazla bilgi öğretilebilmekte, dolayısıyla maddi olarak tasarruf sağlanmaktadır. Bu çalışmada, Gıda Mühendisliği eğitiminin programında bulunan“Termodinamik”dersinin,“Telnet”kullanılarak ödev sistemi geliştirilmeye çalışılmıştır. Programda eğitimde önemli bir yeri olan etkileşimi sağlamak için Java programlama dilinden faydalanılmıştır. Bir“server”programı olan“T.O.P'”a (Termodinamik Otomasyon Programı) Telnet veya benzeri bir“terminal emülasyon”programı ile, belirli bir“İP”(Internet Protocol) ve“port”üzerinden“soket”bağlantısı gerçekleştirilebilmektedir. Çalışmadaki programların tamamı Java programlama dili kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Java, son 5-6 yıl içinde kullanımı artmış olan nesneye dayalı bir programlama dilidir. Java'nın en büyük avantajı, yapılan programların her türlü işletim sisteminde çalışabilmesi yani Java'nın platform bağımsız olmasıdır. Sistemde verilen problemler tüm öğrenciler için aynı olup, problem içindeki değişkenlerin her biri öğrenci için sistem tarafından belirli bir mantık çerçevesinde farklı değerde seçilmektedir. Bu sayede öğrenciler veya kullanıcılar beraber çalışabilmekte, fakat bireysel çözümler üretmek durumunda kalmaktadırlar. Sistemde verilen problemlerin çözümlerinin gerçeklenebilmesi için akışkanların (su buharı, Freon-12, Amonyak, R-134a) doymuş ve kızgın haldeki termofiziksel özelliklerini hesaplayabilen alt programlar yazılmıştır. 2000-2001 öğretim yılında Termodinamik dersinde ödev değerlendirme amaçlı kullanılan bu programın, bu alanda ileride yapılacak olan çalışmalara öncü olacağı düşünülmektedir. vııı
Özet (Çeviri)
THE USE OF A JAVA-TELNET SUPPORTED REAL TIME APPLICATION FOR INTERACTIVE EDUCATION IN THERMODYNAMICS SUMMARY Throughout the world, to meet the educational needs of the individuals, integration of computer technology into education is referred as“Computer Assisted Education”. The most common items used in education, are printed materials, such as class notes and textbooks and technological tools like radio, television, videotapes and computers. Throughout the world institutions dealing with education are using computer technology to strengthen and improve their educational systems. They, hereby, lessen the time required and increase the knowledge, compared to traditional learning system. Within the context of this study, to improve homework system in Thermodynamic, which is a course in Food Engineering Department, a server program is developed to run through Telnet (Terminal Emulation Program), namely“Thermodynamic Automation Program”. A socket connection is required to establish a session between the server program and the students. In this study, all programs are developed by using the Java programming language. Java has gained great prominence in the last 5-6 years and is an object-oriented programming language. What makes Java advantageous is, it is platform independent. A questionnaire was conducted within a cohort of 37 students in order to analyze students' perspectives on the program. It was concluded that nearly 85% of the students have regarded the program as successful. One interesting point is, all of the students who used“Telnet”before and has a computer of his/her own, found the problem successful. This result in my view should be taken into consideration as the subsequent studies should make students deal with computers more than ever before. This study is considered to enlighten the studies regarding Computer Assisted Learning and will be a guide to programmers dealing with Java. IX