Havacılık navigasyonlarında diferansiyel GPS kullanılması üzerine bir uygulama
Application of aviation navigations using differential GPS
- Tez No: 180236
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METİN SALAMCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kazalar, Accidents
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Küresel Navigasyon Uydu Sistemlerindeki son gelişmeler; havaaraçlarının bir noktadan diğer bir noktaya ulaşmalarını sağlayan uçuşyollarının, yer bazlı radyo navigasyon istasyonlarına bağımlı kalmadanbelirlenmesine imkan tanımıştır. Ancak GPS'in, birçok hata kaynaklarınıüzerinde barındırması sebebiyle, doğruluğunu arttırmak içinDiferansiyel GPS uygulaması geliştirilmiştir.D-GPS; bulunduğu sabit noktadaki koordinatları yüksek doğruluklabelirlenmiş GPS alıcısının uydu gözlemleri aracılığıyla yaptığı konumölçümlerini bilinen gerçek konumuyla karşılaştırarak, tespit etiği konumhata oranlarını, hareketli diğer GPS alıcılarına yayınlayarak bu alıcılarınkonumlarını daha doğrulukla tespit etmelerini sağlayan bir uygulamadır.Bu çalışmada Ankara'dan İstanbul'a, VOR, NDB gibi yer bazlı radyonavigasyon yardımcılarından faydalanarak G8 hava yolunu kullananhava aracının içerisindeki GPS alıcısına ait veriler post-proses metodukullanılarak yerde kurulu GPS alıcısına ait veriler aracılığıyladiferansiyel düzeltmesi alınmış ve çözümler karşılaştırılmıştır.Elde edilen sonuçlar; hava aracı navigasyonlarında D-GPSuygulamalarının, VOR, NDB gibi klasik yer bazlı radyo navigasyonyardımcılarına nazaran çok daha hassas, emniyetli ve doğruluğuyüksek navigasyon performansı ortaya koyduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
With the recent developments in Global Navigation Satellite Systems(GNSS); the aircraft navigations, on the IFR air routes, can be operatedby without using ground based navigation stations. On the other hand,since there are many error sources which cause positioning errorswhile using GPS differential GPS is developed to improve the accuracyof precision positioning with GPS.DGPS is a method of improving the accuracy of mobile receivers byadding a local reference station whose position is known with highaccuracy, and then comparing the known position with the oneavailable from the satellites and broadcasting the error ratios to mobilereceivers.In this study; the GPS observation data obtained from a roving GPSstation in an navigating aircraft on G 8 airway by using ground basedradio navigation aids like VOR and NDB, was studied using post-process method in which the corrections for the errors are obtainedfrom a ground based reference station and the solutions are compared.The results show that; GPS with Differential corrections for aircraftoperations in airspace navigation would be provided with superior andmore precise navigation performance than available from currentoperations with ground based navigation aids such as VOR or NDB.