Tavuk eti, yemi ve yumurtasında hidrür sistemli atomik absorpsiyon spektroskopisi ile selenyum tayini
Determination of selenium in chicken meat, chicken feed and egg by hydride generation atomic absorption spectroscopy
- Tez No: 180235
- Danışmanlar: PROF. DR. REHBER TÜRKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada, hidrür oluşturmalı atomik absorpsiyon spektrometrisi (HGAAS) iletavuk eti, yumurta ve tavuk yeminde selenyum tayini yapılmıştır. Uygun çözmeyöntemi ile HCl derişimi, NaBH4 derişimi ve taşıyıcı gazın akış hızı vb. değişkenlerin enuygun değerleri deneysel olarak saptanmıştır. Uygun çözme yöntemi olarak açıksistemde parçalama yöntemi seçilmiş ve homojen hale getirilen numuneler HNO3,HClO4, H2SO4, HCl karışımında çözülmüştür. Bu çalışmada seçicilik, doğruluk,kesinlik, gözlenebilme sınırı (LOD), tayin sınırı (LOQ) ve duyarlık gibi analitikdeğişkenler de belirlenmiştir. LOD ve LOQ sırasıyla 0,78 µg/L, 2,35 µg/L olarakbulunmuştur. Yumurta ve tavuk etinde bulunabilecek elementler ile HGAAS'de tayinedilebilen elementlerin girişim etkileri de incelenmiştir. Yöntemin doğruluğununkontrolü için standart referans madde olarak IRMM IMEP 19, LGC7160 ve GBW08572 kullanılmıştır. Yöntemin doğruluğu ve kesinliği tatminkar olup, 10 µg/L'likstandart Se derişimi ve 500 µL'lik numune hacmi için bağıl standart sapma % 4'ten az,bağıl hata da % 10'dan düşük olarak bulunmuştur. Selenyum yumurtada 0,27 ± 0,02µg/g, tavuk etinde 0,11 ± 0,02 µg/g ve tavuk yeminde 0,45 ± 0,02 µg/g olarakbulunmuştur.
Özet (Çeviri)
A method has been developed for the determination of selenium in chicken meat, eggand chicken feed using hydride generation atomic absorption spectrometry (HGAAS).Appropriate wet-digestion procedure and optimum values of the variables such as HCland NaBH4 concentration, flow rate of the carrier gas were determined experimentally.Open wet digestion procedure has been chosen for an appropriate digestion procedureand homogenized samples were digested by using HNO3, HClO4, H2SO4, HCl acidmixtures. In this study, the analytical parameters such as selectivity, accuracy,precision, sensitivity, limit of detection (LOD) and limit of quantification (LOQ) werealso determined. LOD and LOQ were found 0,78 µg/L and 2,35 µg/L, respectively. Theinterfering effects of the elements which is possibibly present in egg and chicken meatand the elements which could be determined by HGAAS were investigated. Standardreference materials such as IRMM IMEP 19, LGC7160 and GBW 08572 were used tocontrol the accuracy of the method. The accuracy and precision of the method aresatisfactory and the relative standard deviation is less than 4 % and relative error isless than 10 % for 10 µg/L selenium in 500 µL of sample volume. Seleniumconcentrations are found 0,27 ± 0,02 µg/g in eggs, 0,11 ± 0,02 µg/g in chicken meats and0,45 ± 0,02 µg/g in feed .