Çift eğrilikli betonarme kolonların karbon fiber elyafla tamamen sargılanması ile güçlendirilmesi ve onarılması
Strengthening and repairing of double curvature reinforced concrete columns with fiber mat jacketing completely
  1. Tez No: 180241
  2. Yazar: ALPER NECATİ KÖSEOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada çift eğrilikli betonarme kolonların karbon fiber elyafla tamamensargılanması yolu ile güçlendirilmesi yapılmıştır. Mantolama yolu ile betonarmekolonların güçlendirilmesinde Güçlendirilmiş Karbon Fiber Plastik (CarbonFiber Reinforced Plastic-CFRP) kullanılmıştır. Laboratuar ortamında üç adetdeney elemanı üretilmiştir. Birincisi referans elemanı olarak üretilmiş yalınelemandır. Diğer iki adet deney elemanı ise güçlendirme ve onarım deneyleriiçin kullanılmıştır. İlk olarak karbon fiberin kolona tamamen sarıldığı, kolon-kiriş birleşim noktasından düz olarak geçirildiği deney elemanınıngüçlendirilmesi yapılmıştır. İkinci olarak ise karbon fiberin kolona tamamensarıldığı, kolon-kiriş birleşim noktasından çapraz olarak geçirildiği deneyelemanının güçlendirilmesi yapılmıştır. Güçlendirme deneylerinden sonraonarım deneylerinin yapılması için karbon fiber, deney elemanlarındantamamen çıkartılmış, deney elemanları tamir harcıyla onarılmıştır. Onarılanelemanlara tekrar karbon fiber sarılarak deneye tabi tutulmuşlardır. Bu deneyelemanlarının, maksimum yük kapasiteleri, enerji tüketimleri, rijitlikdeğişimleri ve süneklikleri incelenmiş, davranış ve dayanımları araştırılmıştır.Bu deneysel araştırmanın sonucunda kolon-kiriş birleşiminin karbon fiberelyafla tamamen sargılanması ile güçlendirilmesi ve onarılması beklenen sonucuvermemiştir.
Özet (Çeviri)
The scope of this study is, strengthen of double curvatured reinforced columnby the method of jacketing of columns with carbon fiber mat. Carbon FiberReinforced Plastic-CFRP is used for strengthen of reinforced columns. Threetest element produced in the laboratory. The first is the reference element thatis unstrengthened. The other elements are strengthened with carbon fiber bythe method of straight and cross jacketing at the point of column beamintersection. Then all elements are tested and elements that are jacketed withcarbon fiber are unjacketed and repaired with repairing mortar. Repairedelements are jacketed with carbon fiber and tested again. According to testresults, maximum load capacity, energy consumption, rigidity change andductility properties of the elements are analyzed and behavior and strength ofthe elements are researched. Performed strengthen study with carbon fiberjacketing and repairing at the column-beam intersection resulted unsuccessful.