Türkiye mobilya sanayisinin Avrupa Birliği ölçeğinde rekabet gücü
The Competitive power of Turkish furniture industry within the scale of European Union
- Tez No: 180243
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HAMZA ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma; Türkiye ile Avrupa Birliği mobilya sanayilerinin yapısalözelliklerini araştırmayı, ikili mobilya ticareti ilişkilerini yakın geçmişten 2005yılına kadar olan süreçte, istatistiksel veriler ışığında irdelemeyi ve AB'ye girişve entegrasyon çabasında olan ülkemizin AB mobilya pazarında mevcutdurum, konum ve yapısını belirleyerek rekabet gücünü artırmaya yöneliköneriler getirmeyi hedeflemektedir. Bu çalışmanın oluşturulmasında;araştırmanın amacı doğrultusunda, ana ve alt başlıklar belirlenmiş ve bubaşlıkların içerikleri ortaya konulmuştur. İçerik doğrultusunda, konu ile ilgiliyerli ve yabancı kuruluşlar tespit edilmiş, bu kuruluşların kütüphanelerinde veinternet adreslerinde kaynak taraması yapılmıştır. Konu ile ilgili, faydalıolacağı düşünülen; kitap, dergi, broşür, rapor vb. toplanmış ve incelemeyealınmıştır. Sonuç olarak bu tez; Türkiye mobilya sanayisinin, genelde küçük veorta ölçekli işletmelerden oluşan yapısıyla AB ölçeğinde rekabet gücününyetersiz olduğunu ortaya koymaktadır.Pahalı hammadde temini ve enerji kullanımı, vergi sisteminin karmaşıklığı,yüksek vergiler, uygun çalışma ortamı bulunmayışı, mesleki eğitiminyetersizliği, tasarım ve marka bilincinin yaygınlaşmaması, çevre ile ilgilimevzuatların AB ile uyumlu olmaması gibi, rekabet gücünü azaltan unsurlarınortadan kaldırılması halinde, sektörün sahip olduğu işletmelerin sayısı veüretim potansiyeli ile, AB ölçeğinde rekabet edebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This dissertation aims at researching the structural peculiarities, through thestatistical data obtained, the mutual trade relations of Turkish furnitureindustry from the near past till 2005 by defining the present situation of theindustry in the furniture market, and makes offers to elevate the competitivepower of our country which has been trying to enter and integrate into the EU.To constitute the dissertation, and in accordance with its aim, main and sub-titles have been defined, and the contents of these titles have been put forward.Taking the aim of the dissertation into consideration, foreign and nativeinstitutions have been defined, and research has been made in the libraries andinternet addresses of these institutions. Related materials that could be usefulsuch as books, journals, brochures and reports have been gathered and studied.In conclusion, this dissertation reveals the weakness of the competitive power ofTurkish furniture industry which consists of small and medium size companieswithin the EU scales. Expensive raw material supply and energy usage, thecomplexity of taxation system and high taxation, the lack of suitable workingenvironment, the insufficiency of vocational education, design and trademarkproblems, and the discord of environmental norms with the norms of EU areamong the reasons that reduce the competitive power of the industry. Thedissertation comes to the conclusion that if the obstacles before the industry areremoved, with the number of companies and with its potential, Turkishfurniture industry will be able to compete with its European counterpart.