Muğla bölgesinde mermer endüstrisinin elektrik enerjisi talebini karşılamak için, MATLAB paket programı ile rüzgar çiftliği tasarım çalışması
Wind farm design study by MATLAB package program in order to meet the electrical energy demand of Muğla marble industry
  1. Tez No: 180262
  2. Yazar: MURAT CEYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED ELTEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Dünyada rüzgar enerjisinin kullanımı, rüzgar güç potansiyeli elverişlicoğrafyalarda sürekli artmaktadır. Türkiye'de rüzgar güç potansiyeli yüksekbölgelerimiz olmasına rağmen, kurulu rüzgar güç santrallerimiz çok azdır. Ülkeekonomisine ve çevre sağlığına önemli faydalar sağlayan rüzgar enerjisininkullanımının yaygınlaşması gerekir.Bu tez çalışmasında, rüzgar enerjisi ve rüzgar güç sistemleri incelenmiştir.Son bölümde Muğla mermer endüstrisinin elektrik enerjisi ihtiyacını karşılamak içinDatça-Reşadiye bölgesinde rüzgar çiftliği tasarımı yapılmıştır.Rüzgar çiftliği tasarımı için, E. .E.'den Datça Bölgesi'nin 2003 yılı rüzgarverileri BAP bütçesi yardımı ile satın alınmıştır. Bu rüzgar verileri, sekiz farklırüzgar türbin güç eğrileri ve katalog bilgileri, dört farklı türbin mesafelerindeyerleşim verim değerleri, Muğla mermer endüstrisi şirketlerinin kurulu güçkapasiteleri, rüzgar çiftliği tasarlanacak Datça-Reşadiye Bölgesi'nin topografyabilgileri, MATLAB yazılım programı ile yazılan ?Rüzgar Çiftliği Tasarım Aracına?uygulanarak çeşitli analizler yapılmıştır.Sekiz farklı türbin ve dört farklı türbin mesafelerindeki 32 farklı rüzgarçiftlikleri için; yıllık üretilen enerji, kapasite faktörleri, gerekli arazi alanı, emisyontasarrufları, birim enerji maliyetleri, yatırım maliyetleri ve Datça Bölgesi'nin rüzgariklimi analizleri yapılmıştır.Rüzgar çiftliği tasarım aracı tek Datça bölgesine özgün değildir. Farklı birbölge için, değişkenler değiştirilerek rüzgar çiftliği tasarım aracı kullanılabilir.htiyaçlarımıza uygun en verimli rüzgar çiftliği seçimi yapılır. Ayrıca, rüzgar çiftliğitasarım aracı basit ve esnek kullanıma sahiptir.Anahtar Kelimeler : Rüzgar Çiftliği, Tasarım Çalışmaları, Rüzgar Türbinleri,Rüzgar Güç Potansiyeli, Rüzgar iklimi.
Özet (Çeviri)
In the world, the use of wind energy has been increasing continiously in theplaces where wind potential is suitable. Although we have regions in Turkey in whichwind power potential is high, we have a very limited number of wind power plants. It isneeded that the use of wind energy to become widespread, which provides significantadvantages for our economy and environment.In this thesis, wind energy and wind power systems have been analyzed. In thelast section, a wind farm design is constructed in Datça-Reşadiye region in order to meetthe need of electrical energy for marble industry in Muğla.For the wind farm design, data on wind in Datça region for the year 2003 isbought from E. .E by the help of BAP budget. These data on wind, power curves andcatalog information of eight different wind turbines, efficiency values of 4 differentturbine distances, the power capacities of companies the marble industry in Muğla, thetopographic information about Datça-Reşadiye region, in which the wind farm will bedesigned, have been applied on ?Wind Farm Design Tool? and various analyses havebeen made.For 8 different turbines and 4 different turbine distances in 32 different windfarms; analysies of the energy produced per year, capacity factors, land area required,emission savings, unit energy costs, capital costs and wind climate analysis in Datçaregion have been made.The wind farm design tool is not unique to Datça region. This instrument can beused for different regions by changing the variables. The selection of the most efficientwind farm that fits our needs is done. Also, the wind farm design tool has simple andflexible usage.Key Words : Wind Farm, Design Studies, Wind Turbines, Wind Power Potential,Wind Climate.