Yılanlı (Muğla) bölgesinde bulunan mermer yataklarının uzaktan algılama yöntemleri ile blok verimlerinin değerlendirilmesi
The evalution of block efficiencies of the marble deposits located in Yılanlı (Muğla) region by the remote sensing techniques
  1. Tez No: 870252
  2. Yazar: AHMET ÖREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN BAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada Muğla İli, Yatağan İlçesi, Yılanlı Bölgesinde seçili bir mermer sahasının jeolojik, petrografik, jeokimyasal ve yapısal özelliklerinin belirlenerek üretim verimliliğinin artırılması ve üretim aşamasında oluşan pasa ve moloz miktarlarının ve alan kullanımının coğrafi bilgi sistemleri kullanılarak kontrol edilmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmada Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü tarafından verilen II(b) grubu örnek bir işletme ruhsatında Maden Kanunu ve ilgili yönetmelikler gereğince yapılması gerekli sondaj, ocak yarması, el numuneleri ve haritalama verileri incelenmiştir. Buna ilave olarak sahada yapısal incelemeler yapılmış, sahadan alınan mermer numunelerinin petrografik ve jeokimyasal analizleri gerçekleştirilmiştir. Bu sahada yıl bazlı olarak ölçümü yapılarak haritalaması çıkarılan alanların sayısal verileri üç boyutlu çizim programları yardımı ile modellenmiş ve bu verilere istinaden üretilen blok, moloz ve pasa miktarları hesaplanıp, bu veriler üzerinden istatistiksel analizler yapılmıştır. Elde edilen veriler ışığında ilgili ruhsat sahasında gri mermerlerin yaygın olduğu, bunların egemen olarak kalsit mineralinden oluştuğu, tektonizmadan etkilenmeleri sebebiyle yoğun kırık ve çatlaklı bir yapı kazandığı anlaşılmıştır. Ayrıca ruhsat sahasındaki üretim ve diğer işletme faaliyetlerinin alansal ve miktar olarak kontrolü, ilgili işletme sahasında verimliliğin çok düşük kaldığını ve gereğinden fazla alanın kullanıldığı ortaya koymuştur. Bu çalışma uzaktan algılama uygulamalarının Ülkemizde mermer blok üretimi yapılan alanların kontrolüne, üretim ve işletme faaliyetlerinin planlanmasına ciddi katkılar sağlayacağını bir kez daha ortaya koymuştur. Madencilik faaliyetlerinin alansal ve miktarsal kontrolü aşırı doğa tahribatının önüne geçilmesi, üretim ve yatırım faaliyetlerinin daha verimli sürdürülmesi bakımından çok önemlidir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the geological, petrographic, geochemical and structural characteristics of a selected marble field in Muğla Province, Yatağan District, Yılanlı Region, to increase production efficiency and to control the amount of waste and rubble formed during the production phase and land use using geographical information systems. In this study, drilling, pit splitting, hand samples and mapping data required to be carried out in accordance with the Mining Law and relevant regulations in a sample Group II (b) operating license issued by the General Directorate of Mining and Petroleum Affairs were examined. In addition, structural investigations were carried out in the field, and petrographic and geochemical analyzes of marble samples taken from the field were carried out. In this field, the numerical data of the areas that were measured and mapped on a yearly basis were modeled with the help of three-dimensional drawing programs, and the amounts of blocks, rubble and waste produced based on these data were calculated and statistical analyzes were made on these data. In the light of the data obtained, it has been understood that gray marbles are common in the relevant license area, that they are predominantly composed of calcite mineral, and that they have acquired an intensely fractured and fissured structure due to being affected by tectonism. In addition, the spatial and quantitative control of production and other business activities in the license area revealed that the productivity in the relevant business area remained very low and more area was used than necessary. This study has once again demonstrated that remote sensing applications will make serious contributions to the control of areas where marble block production is made in our country and the planning of production and operating activities. Spatial and quantitative control of mining activities is very important in preventing.