Farklı kavun çeşit ve ekim zamanlarının kavun sineği (Myiopardalis pardalina bigot.) (Diptera: Trypetidae)'nin zarar oranı üzerine etkileri
The effects of different melon varieties and sowing dates on the damage of melon fruit fly (Myiopardalis pardalina Bigot.)(Diptera: Trypetidae)
  1. Tez No: 180274
  2. Yazar: DİLEK METE
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MERYEM UYSAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 34
Özet
Karaman ili Kazımkarabekir ilçesinde 2005 yılında yürütülen bu çalışmada yöredekavunlarda önemli zarar yapan Kavun Sineği [Myiopardalis pardalina Bigot. (Diptera:Trypetidae)]'ne karşı kültürel bir mücadele metodu olarak farklı kavun çeşitleri ve farklı ekimtarihleri denenmiştir.Tesadüf blokları deneme desenine göre kurulan çeşit reaksiyon denemesinde toplam 8çeşit (İrikırkağaç, Kırkağaç 637, Kırkağaç 589, Hasanbey, Sarıkışlık, Ananas, Dalaman,Süperhıdır) kullanılmış ve bu çeşitler üzerinde zarar oranı belirlenmiştir. Ekim tarihinin zararoranına etkisinin araştırıldığı 2.
Özet (Çeviri)
In this study, carried out in 2005 in Kazımkarabekir town of Karaman province ofTurkey, different melon varieties and sowing date were tested against melon fruit fly[Myiopardalis pardalina Bigot.(Diptera: Trypetidae)] which is common melon pest in thearea.In variety reaction test, planned as randomised block design, eight melon varieties(İrikırkağaç, Kırkağaç 637, Kırkağaç 589, Hasanbey, Sarıkışlık, Ananas, Dalaman,Süperhıdır) were examined and damage rate of the pest on each variety were determined. Asanother cultural control method; three different sowing date ( early, optimal and late ) weretested by using only İrikırkağaç variety as common and quite susceptible one against the pestin the area.As a result; Althoug infested rate was very high in all tested varieties, the lowestnumber of larval emergence hole was determined in Ananas which has very hard and thickshell. It was also quite lower than the others on Hasanbey and Sarıkışlık which show thickshell character, too. The highest damage rates were observed on İrikırkağaç and Kırkağaç589, the commonest melon varieties in the district.Damage ratio was very close among sowing dates and the differences between themwere not statistically important.KEY WORDS: Myiopardalis pardalina Bigot, melon, variety reaction, sowing date,Karaman