Ekim sıklığının ekmeklik buğdayın (triticum aestivum) bazı agro-morfolojik özelliklerine etkisi
Effect of seeding rate on some agro-morphological traist of bread wheat (triticum aestivum)
  1. Tez No: 946192
  2. Yazar: MÜBAREK KAVAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR SESİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Şırnak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu tez çalışması, 2023-2024 üretim sezonunda Mardin ili Derik ilçesinde, tesadüf blokları deneme deseninde üç tekerrürlü olarak yürütülmüş ve üç farklı ekmeklik buğday (Triticum aestivum) çeşidinin (Adana-99, Dinç ve Shiro) üç farklı ekim sıklığında (300, 500 ve 700 tohum/m²) sergilediği agro-morfolojik performans değerlendirilmiştir. Araştırmada bitki boyu, üst boğum arası uzunluğu, başak uzunluğu, başak ağırlığı, başakta başakçık sayısı, başakta dane sayısı, başak verimi, bin dane ağırlığı ve parsel verimi gibi dokuz temel özellik incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre; ekim sıklığı arttıkça başak ağırlığı, başakta başakçık sayısı, başakta dane sayısı ile başak veriminde azalma görülürken, bin dane ağırlığı ve parsel veriminde artış gözlemlenmiştir. Bitki boyu, üst boğum arası uzunluğu ve başak uzunluğu ise ekim sıklığı arttıkça belli bir artış göstermiş ve ardından azalma göstermiştir. Parsel verimi dışındaki tüm özelliklerde ekim sıklığının etkisi istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Çeşit faktörü ise pek çok özelliği anlamlı düzeyde etkilemiştir. En yüksek parsel verimi, 700 tohum/m² ekim sıklığında Adana-99 çeşidinden elde edilmiştir. Shiro çeşidi ise 300 adet tohum/m2 ile en düşük verim performansı göstermiştir. Bu çalışma, farklı ekim sıklıklarının buğdayın verim bileşenleri üzerindeki etkisinin çeşit bazında değişkenlik gösterdiğini ve optimum tohum miktarı ile doğru çeşit seçiminin, verim artışı açısından kritik rol oynadığını ortaya koymuştur. Sonuçlar, Güneydoğu Anadolu bölgesinde sürdürülebilir buğday üretimi için ekim sıklığı optimizasyonunun önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis was conducted during the 2023–2024 growing season in Derik district of Mardin province, using a randomized complete block design with three replications. The study aimed to evaluate the agro-morphological responses of three bread wheat (Triticum aestivum) cultivars (Adana-99, Dinç, and Shiro) under three different seeding rates (300, 500, and 700 seeds/m²). Nine major traits were examined: plant height, peduncle length, spike length, spike weight, number of spikelets per spike, number of grains per spike, spike yield, thousand grain weight, and plot yield. The findings revealed that increasing the seeding rate resulted in reductions in spike weight, number of spikelets and grains per spike, and spike yield, while thousand grain weight and plot yield increased. Plant height, peduncle length, and spike length showed a certain increase as sowing rate increased, followed by a decrease. Among all traits, only plot yield was significantly affected by the seeding rate. However, cultivar effects were statistically significant for most parameters. The highest plot yield was recorded in Adana-99 at the 700 seeds/m² seeding rate, whereas Shiro had the lowest yield performance at the 300 seeds/m² seeding rate This study demonstrated that the impact of seeding rate on yield components varied depending on the cultivar. Proper cultivar selection and optimizing seeding density play a vital role in maximizing yield. The results highlight the importance of seeding rate management for sustainable crop productivity, particularly in the Southeastern of Anatolia Region.