Çift kabuk cephelerin ekonomik etkinliğinin yaşam dönemi maliyeti analiziyle irdelenmesi
Evaluation of economic efficiency of double skin facades according to life cycle costing analysis method
  1. Tez No: 180294
  2. Yazar: GÜLAY ERTAN TATLI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜLSER ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Günümüzde devamlı artmakta olan enerji ihtiyacını karşılamak üzerekullanılan fosil yakıtların ve doğal kaynakların azalması, dünya enerjitüketiminde büyük bir paya sahip olan bina endüstrisini daha az enerjitüketmeye ve doğal kaynaklardan maksimum düzeyde faydalanmaya olanaksağlayan yeni yapı kabuğu sistemlerinin tasarlanmasına yöneltmektedir. Ancakbu çalışmalar sonucunda oluşturulan cepheler bina enerji maliyetine ek yükgetirmekte ve kullanıcılarda iklimlendirme kullanımından dolayı hasta binasendromuna neden olmaktadır.Enerji etkin tasarımlara duyulan ihtiyacın gitgide artmasıyla birlikteoluşturulan yeni tasarımlar, binaların değişen iklim koşullarına karşı en azenerji kullanarak optimum koşulları sağlamak üzere nasıl hareket edebileceğinitahmin edebilen sistemler olarak tasarlanmaktadır. Bu çalışmalar sonucundageliştirilen çift kabuk cepheler, ilk yatırım maliyetleri yüksek olmakla birliktebinanın enerji tüketimini azaltarak kullanım sürecindeki enerji maliyetlerinindüşmesine ve mekanik sistemlerin kullanımını azaltması nedeniyle dahakonforlu mekanlar oluşturmasına yardımcı olmaktadır.Bu çalışmada çift kabuk cephelerin enerji tüketimi ve yaşam dönemi maliyetiaçısından nasıl bir etkinlik sağlayabileceğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Buamaçla yaşam dönemi maliyeti analizi yöntemi kullanılmış ve bu yöntemçerçevesinde kullanılabilirliğinin saptanması için stanbul'da olduğu varsayılanbir ofis binasının güney cephesi için analiz yapılmıştır. Bu analiz çalışması tekkabuk cephelerle karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir.Sonuç olarak ilk yatırım maliyeti tek kabuk cephelere oranla daha yüksekolmasına rağmen enerji tüketim maliyeti ve yaşam dönemi maliyeti açısındandaha etkin sistemler olduğu sonucuna varılmıştır. Şu an ülkemizde çok fazlatercih edilmemekle birlikte gelecekte yaşanması muhtemel fosil kaynaklarıntükenmesiyle oluşacak enerji arayışına bir çözüm olma amacındadır.
Özet (Çeviri)
The adverse effects of growing energy demand of fossil fuel reserves and naturalresources hassled the building industry to a search for new technologies thatresult in less energy consumption together with the maximum utilization ofnatural resources. But the façades that occur at the end of these studies makeextra energy costs because of using mechanical ventilation.After the need for the energy efficiency, new technologies that using to supplyoptimum energy are intended to be used by the construction firms. Howeverdouble skin facades have higher initial costs due to their lower energy costs,these systems offer advantages for building cost.The aim of this study is to examine the efficiency of energy use and life cyclecost of double skin façades systems. For this examine life cyle costing analysemethod was used. The building for the case study was an office building inIstanbul. In this study double skin facades were compared with single skinfacades.It was concluded that, however double skin facades have higher initial cost,according to energy use costs and life cycle costs they were much moreefficiency. With the inevitable exhaustion of fossil fuels that is foreseen for thefuture, these systems would become an innovative solution in terms of energyconservation.