Geleneksel mobilya mağazaları ile e-ticaret mobilya mağazalarının satın almada tüketici tercihleri üzerine bir araştırma
Research on customers' choices in purchase between conventional furniture stores and e-trade furniture stores
  1. Tez No: 180295
  2. Yazar: AYÇA HOŞCAN SÜER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İHSAN KÜRELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, İç Mimari ve Dekorasyon, Wood Products, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
GELENEKSEL MOBİLYA MAĞAZALARI İLE E-TİCARET MOBİLYAMAĞAZALARININ SATIN ALMADA TÜKETİCİ TERCİHLERİ ÜZERİNE BİRARAŞTIRMA(Yüksek Lisans Tezi)Ayça HOŞCAN SÜERGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜHaziran 2006ÖZETBu çalışmada, tüketicilerin geleneksel mobilya mağazaları ile e-ticaret mobilyamağazaları arasındaki tercihlerinin demografik (yaş, eğitim düzeyi, gelir durumu,meslek vb.) özelliklere göre farklılık gösterip göstermediği araştırılmıştır. Bu amaçlaAnkara'nın Çankaya, Aydınlıkevler, Bahçelievler, Batıkent ve Çubuk bölgelerindeyaşayan çeşitli ekonomik düzeylere sahip tüketiciler araştırma kapsamına alınmıştır.Tüketicilerin geleneksel ve e-ticaret mobilya mağazalarının tercihleri ile ilgili uygulananbir anket yardımıyla değerlendirmeleri tespit edilmiştir. Sonuç olarak, elde edilenveriler değerlendirildiğinde, tüketicilerin yaşları ile mobilya satın alma oranları,mağazanın görsel uygulamaları, internet kullanım sıklığı ve e-ticaret mağazalarınagüven konuları arasında anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Ancak yaşın daha öncee-ticaret mağazalarından alışveriş yapma konusunda etkili olmadığı tespit edilmiştir.Gelir durumu ile mağazanın yeterli otoparkı olması ile mağazada indirimli ürün satışbölümlerinin düzenlenmesi konusunda anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Medenidurum ile mağazada çocuklara yönelik alan olması konusunda anlamlı bir ilişkiyerastlanmıştır. Meslek ile internet kullanım sıklığı arasında anlamlı bir ilişki olduğubelirlenirken, eğitim düzeyinin e-ticaret mağazalarına güven konusunda pozitif yöndeetkili olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca e-ticaret mobilya mağazalarından satınalınabilecek konut mobilyası tipi olarak yatak odası mobilyalarının tercih edileceğibelirlenerek konu ile ilgili çözüm önerileri getirilmiştir.Bilim Kodu : 500 10 13Anahtar Kelimeler : E-ticaret mağazaları, tüketici tercihleri, e-ticaret, mobilyaSayfa Adedi : 90Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. İhsan KÜRELİ
Özet (Çeviri)
RESEARCH ON CUSTOMERS? CHOICES IN PURCHASE BETWEENCONVENTIONAL FURNITURE STORES AND E-TRADE FURNITURE STORES(M.Sc. Thesis)Ayça HOŞCAN SÜERGAZİ UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCEJune 2006ABSTRACTThis study focuses on the subject of whether preference of customers betweenconventional furniture stores and e-trade furniture stores differ depending ondemographic features (age, level of education, financial status, occupation, etc.). For thispurpose, customers of different economical conditions living in Çankaya, Aydınlıkevler,Bahçelievler, Batıkent and Çubuk districts of Ankara were subject to research.Evaluations of customers were identified through a questionnaire regarding theirpreferences between conventional and e-trade furniture stores. As a result of theassessment of obtained data, it has been found out that there is a meaningful relationbetween the factors which are the age of customer, their rates of purchase, visualapplications of the store, frequency of internet use and reliance on e-trade stores. It washowever observed that age is not effective on the issue of purchase from e-trade stores. Itwas found out that there is a meaningful relationship between financial status,insufficient parking area of store, and arrangement of discount product salesdepartment. A reasonable relation was also observed between marital status andavailability of an area in the store for children. While there is a significant relationshipbetween occupation and frequency of internet use, it was also found out that level ofeducation has a positive effect in terms of reliance on e-trade stores. In addition, it wasobserved that bedroom furniture is the most preferred real estate furniture to bepurchased from e-trade furniture stores, and offers of solution were presented on thesubject.Science Code : 500 10 13Key Words : Virtual shops, customer choises, e-trade, furniturePage Number : 90Adviser : Assist. Prof. Dr. İhsan KÜRELİ