Transesterifikasyon ile kanola yağı metil esteri sentezinin optimizasyonu
The optimization of methyl ester synthesis with canola oil transesterification
- Tez No: 180304
- Danışmanlar: PROF.DR. TİMUR KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Yağ asitlerinin alkil esterleri olarak tanımlanan biyodizel, dizel yakıtaeşdeğer motor performansı ve emisyon değerlerinin çok düşük olmasıgibi özelliklerinden dolayı alternatif bir yakıt olarak karşımızaçıkmaktadır.Bu çalışmanın amacı, kanola yağı metil esteri eldesinde sıcaklık,katalizör derişimi, alkol oranı ve reaksiyon süresi gibi parametrelerincelenerek bu reaksiyonun optimum koşullarının bulunmasıdır. Üretimyöntemi olarak baz katalizörlü transesterifikasyon yöntemi seçilmiştir.Deneysel çalışmada reaksiyon sırasında oluşan safsızlıkları gidermekamacıyla yaygın olarak kullanılan su ile yıkama işleminin yerine,magnezyum silikatla saflaştırma yöntemi kullanılmıştır. Bu yöntemekuru yıkama adı verilmiştir. Üretilen numunelerin ester, linolenik, mono-, di-, trigliserit, serbest ve toplam gliserin miktarları, viskozite,yoğunluk, soğukta filtre tıkanma noktası ve alevlenme noktası analizleriyapılmıştır. Yapılan analizlerin incelenmesi sonucunda kanola yağındanobiyodizel üretimindeki optimum reaksiyon koşulları 55 C, % 25metanol, % 1,05 NaOH ve 1 saat reaksiyon süresi olduğu belirlenmiştir.Belirlenen optimum koşullarda % 99,22 oranında ester içeren biyodizelüretilmiştir. Elde edilen sonuçlar, optimum koşullarda üretilenbiyodizelin TS EN 14214 standardına uygun, dizel yakıt yerinekullanılabilecek kadar iyi özelliklerde olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Biodiesel, defined as alkyl esters of fatty acids, is an alternative fuelthat has the characteristics of equivalent motor performance with dieselfuel and low emission degrees.The aim of this study is to determine the optimum reaction conditionsof canola oil methyl esters by investigating the parametres such astemperature, catalyst concentration ,alcohol ratio and reaction timeparameteres. Base catalized transesterification was choosen asbiodiesel production method. Method of purification with magnesiumsilicate was used to purify the biodiesel from impurities instead ofwater washing which is wide-spreadly used. It is named as ?drywashing?. Ester, linolenic, mono-, di-, triglyserid, free and total glyserin,viscosity, density, cold filter plugging and flash point analysis wascarried out for all samples. The optimum reaction conditions weredetermined as 55 oC, % 25 methanol, % 1,05 NaOH and 1 hour reactiontime as a result of analysis of experimental results. Under theseconditions maximum ester yield was determined as % 99,22.The results show that the biodiesel produced at optimum conditionsmeets the requirements of TS EN 14214 and also have the properties asgood as to take the place of diesel fuel.