Güvenli iletişim için FPGA kullanarak şifreleme sistemi tasarımı ve gerçekleştirilmesi
Design and application of encryption system using FPGA for secure communication
  1. Tez No: 180310
  2. Yazar: FATİH ÖCAL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. REMZİ YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada taşıma ortamından bağımsız olarak bilgi güvenliğini ve gizliliğinisağlamak amacıyla şifreleme çalışması yapılmıştır. Şifreleme tekniği olarakdonanım tasarımı seçilerek FPGA-VHDL elemanında uygulamasıgerçekleştirilmiştir. Veri haberleşmesinde genellikle yazılım şifreleme tekniğiyeterli olurken, yüksek güvenlik gerektiren askeri veya devletler arasıhaberleşmede daha yüksek güvenlik sağlaması ve hızlı olması sebebiyledonanım şifrelemesi tercih edilmektedir. Bunun için her türlü saldırıya karşıgüvenliği test edilmiş ?Ulusal Standart ve Teknolojiler Enstitüsü (NIST-Amerika)? in kabul ettiği ileri şifreleme standardı(AES) tercih edilmiş,şifreleme metodu olarak ?şifre geribesleme metodu (Cipher Feedback, CFB)?ve donanım elemanı olarak XILINX in ürünü SPARTAN kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, an encryption system has been made in order to obtaininformation security and confidentiality independent from the transmissionmedia.“The hardware-design”has been selected as the encrypting method andan application has been done on a FPGA-VHDL element. Mostly, softwareencryption is sufficient for daily communications, but for the areas where youneed high security hardware-encryption is preferred due to its fast and moresecure capabilities. Advanced Encryption Standard (AES) has been preferredfor the reasons that its security was tested for each kind of attacks and it isapproved by NIST (National Insitute of Standards and Technologies). CodeFeedback method (CFB) has been preferred as the encryption method and as anhardware element SPARTAN (a poduct of XILINX) has been used.