Yatay eksenli rüzgar türbini kanadının bilgisayar destekli tasarımı
Computer-aided design of horizontal axis wind turbine blade
  1. Tez No: 180309
  2. Yazar: MURAT ÖNDER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜÇLÜ YAVUZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada yatay eksenli rüzgâr türbinleri için istenilen koşullara bağlıolarak kanat tasarımı yapabilecek bir bilgisayar programı geliştirilmesiamaçlanmıştır. Bu amaçla, yatay eksenli rüzgâr türbinlerinin aerodinamiği ileilgili teorik yaklaşımlar ve kanat elemanı momentum teorisine göre kanattasarımı sistematik olarak incelenmiştir. Sonuç olarak, yatay eksenli rüzgârtürbin kanat tasarımı için Microsoft Visual C#. NET 2.0 tabanlı olarak KANATS MÜLATÖRÜ adlı bir program geliştirilmiştir. Program, kullanıcı bölge vekanat uzunluğunu girdiği zaman tasarım için gerekli ölçüleri (kanat kirişölçüleri, tahmini güç, kanat açısı) verecek şekilde düzenlenmiştir. Programbelirli bir bölgedeki rüzgâr verilerine göre yatay eksenli rüzgar türbini kanattasarımı yapmak isteyenlere fikir verebilecek ve kolaylık sağlayabilecekdüzeydedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to develop software that will be able to perform blade designsdepending on the desired conditions for horizontal axis wind turbines. To servethis purpose, theoretical approaches pertaining to aerodynamics of horizontalaxis wind turbines and blade design in terms of blade element momentumtheory were examined systematically. As a result, software called a wingsimulator based Microsoft Visual C#. NET 2.0 was developed for the horizontalaxis wind turbines. The software was designed in a manner that will enable togive out required measurements (blade chord measurements, estimated power,blade angle) for the time design when the user inputs local features and bladelength. The program is at a level that will give some insight for those willing toperform blade design horizontal axis wind turbines according to the wind dataof an area.