Tornalama işleminde kesici takım ömrünün iyileştirilmesine yönelik alternatif bir yaklaşım
An alternative approach for tool life improvement when turning
  1. Tez No: 180323
  2. Yazar: ERDOĞAN ÇEVİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İHSAN KORKUT, YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM ÇİFTÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada, tornalama işlemi esnasında hızlı kesici takım aşınmasına nedenolan malzemelerin işlenmesinde kesici takım ömrünü iyileştirmeye yönelik biryaklaşım önerilmiştir. Bu yaklaşımda, aşınmış kesici takımın yan boşlukaçısının değiştirilmesi amaçlanmıştır. Bu şekilde, kesici takım yan yüzeyindekiyan yüzey aşınma bandının ikinci bir yan boşluk açısı olarak işlev yapacağıdüşünülmüştür. Bu amaçla, sementit karbür bir kesici takım kullanılarakküresel grafitli dökme demirler üzerinde talaş kaldırma deneyleri yapılmıştır.Kesici takım yan boşluk açılarını 3°, 5°, 7° ve 9° olarak değiştirecek şekildetakım tutucu altına kamalar yerleştirilmiştir. Boşluk açısını değiştirilmesisonucu aşınmış bir kesici takımın kesme işlemini tekrar etkin olarakyapabileceğini belirlemek için deneyler esnasında kesme kuvvetleri ölçülmüştür.Elde edilen kesme kuvvetleri sonuçları, aşınmış bir kesici takımın boşlukaçısının değiştirilmesi ile bu takımın belirli bir süre daha etkin olarak kesmeişlemi yapabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, an alternative approach has been proposed for tool lifeimprovement when turning materials which lead to rapid tool wear. Thisapproach was based on changing the side relief angle of the worn cutting tool. Itwas considered that changing the side relief angle lets the flank wear land actsas a second side relief angle on the tool flank face. For this purpose, turningtests were carried out on ductile irons using a cemented carbide cutting tool. Inorder to provide the cutting tool to operate with 3°, 5°, 7° and 9° side reliefangles, different wedges were inserted below the tool holder. The cutting forceswere measured during the tests to determine whether a worn cutting tool cancut effectively after changing the side relief angle. The cutting force resultsobtained showed that changing the side relief angle of a worn cutting toolenables this tool to be used effectively for a while more.