Sakarya Nehri Çeltikçe Çayı'nda yaşayan Capoeta tinca (Heckel, 1843)'nın dokularında ağır metal birikiminin incelenmesi
Investigation of accumulation of heavy metals in tissues of Capoeta tinca (Heckel, 1843) living in Çeltikçe Stream of Sakarya River
  1. Tez No: 201147
  2. Yazar: ÖZLEM AĞCASULU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT KIYAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Çevre Mühendisliği, Biology, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalısmada, Sakarya Nehri' nin önemli bir kolu olan Çeltikçe Çayı'nda yasayan Capoeta tinca (Heckel, 1843) bireylerinin karaciger, kas ve solungaç dokularında çinko, kursun, bakır ve kadmiyum agır metallerinin birikim düzeyleri arastırılmıstır. Atomik absorbsiyon spektrometresi yöntemi kullanılarak elde edilen analiz sonuçları degerlendirildiginde agır metallerin balıgın farklı organlarında farklı düzeyde biriktigi ve metal birikimlerinin vücut agırlıgına baglı olarak degistigi saptanmıstır. Metal birikim degerleri karaciger, kas ve solungaçta Zn>Pb>Cu>Cd seklinde tespit edilmistir. Çinko, kursun, bakır ve kadmiyum agır metallerinin Çeltikçe Çayı'ndan yakalanan Capoeta tinca bireylerinin dokularındaki birikim düzeyinin kabul edilebilir limitlerin üzerinde oldugu saptanmıstır.
Özet (Çeviri)
In this study, the accumulation level of zinc, copper, lead and cadmium in liver, muscle and gill tissues of Capoeta tinca (Heckel, 1843) living in Çeltikçe Stream, which is an important branch of Sakarya River were investigated. According to the results of analysis derived through atomic absorption spectrometry, it is confirmed that heavy metals accumulate in different tissues and variations of metal accumulation depend on body weight. Amount of metal accumulation in liver, muscle and gill are as follows: Zn>Pb>Cu>Cd. Zinc, copper, lead and cadmium levels in Capoeta tinca from Çeltikçe Stream were determined to be higher than the permitted limits.